GeriEkonomi 'Türkiye’nin bu kadar dayanıklı olduğu kimsenin aklına gelmezdi'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Türkiye’nin bu kadar dayanıklı olduğu kimsenin aklına gelmezdi'

'Türkiye’nin bu kadar dayanıklı olduğu kimsenin aklına gelmezdi'

Yedincisi düzenlenen Resort Turizm Kongresi’nde turizmciler bir araya geldi. SunExpress CEO'su Jens Bischof, Türkiye turizmi olarak şunları söyledi: “Tükiye turizminin bu kadar dayanıklı olduğu kimsenin aklına gelmezdi. Bunu sizin gibi insanlar başardı.” AKTOB Başkanı Erkan Yağcı da, “Türkiye turizm tarihine bakıldığında, sektördeki hiçbir krizin 2 yıldan fazla sürmediği görülüyor. Açıklanan ziyaretçi verileri, Türkiye turizminin yeniden büyüme trendine girdiğini gösteriyor” diye konuştu.

ANTALYA’da yedincisi düzenlenen Resort Turizm Kongresi büyük bir katılımla gerçekleşti. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Antalya Valisi MünirTürkiye’nin bu kadar dayanıklı olduğu kimsenin aklına gelmezdi
Karaloğlu, Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, TÜROFED Başkanı Osman Ayık ve Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ve turizmciler katıldı.

TEMKİNLİ İYİMSERLİK

Türkiye’nin turizmde büyüme evresine girdiğini ifade eden AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, “Türkiye turizm tarihine bakıldığında, sektördeki hiçbir krizin 2 yıldan fazla sürmediği görülüyor. Açıklanan ziyaretçi verileri, Türkiye turizminin yeniden büyüme trendine girdiğini gösteriyor. Yaşanan terör olayları ve siyasi gerginlikler sonrası Avrupa'da temkinli bir iyimserlik var. 2016 krizi iyi analiz edilmeli. Turizme verilen teşviklerin ve desteklerin önümüzdeki yıllarda ada devam etmesi son derece önemli. Artan işletme maliyetleri, pek çok çalışanın turizmden umudu keserek başka sektörlere geçmesi ve düşen kar marjlarının turizmdeki önemli tehditler. Bu durumu tur operatörlerinin de anlamasının ve göz önünde bulundurması gerekiyor” dedi.

UMUT VERİCİ
SunExpress CEO'su Jens Bischof da kongrede konuşmacılar arasında yer aldı. Başka hava yolu şirketlerinin uçakları alternatif destinasyonlara yönlendirdiğini, kendilerinin ise Türkiye kapasitelerini yüzde 20 arttırdıklarını belirten Jens Bischof, “Tükiye turizminin bu kadar dayanıklı olduğu kimsenin aklına gelmezdi. Bunu sizin gibi insanlar başardı. Pek çok şirket gibi biz de Türkiye turizmine inancımızı koruduk. 2017’de karşılaştırma yapıldığında kesinlikle bir artış var. Bu da gelecek için bize umut veriyor. 2018, 2017'den daha iyi olacak. Şu anki rezervasyonlar çok umut verici görünüyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin bu kadar dayanıklı olduğu kimsenin aklına gelmezdi


TURİZM PETROL AMA DESTEK OTOMOTİVE VERİLİYOR
TÜROFED Başkanı Osman Ayık da turizmin tüm ülke geneline yayılması gerektiğini söyledi.Turizm sektörünün cari açığa olan katkılarının ortada olduğunu belirten Ayık, “Turizmde elde edilen döviz, turizmin ülkemiz için ne kadar önemli olduğunun ve stratejik sektör olmayı hak ettiğinin en önemli göstergesi. Turizm sektörü cari açığa yüzde 40.5’lik katkı sağlıyor. Türkiye’de bugün en fazla destek gören otomotiv sektörü ve tekstil sektörü ile kıyaslandığı zaman turizm bizim petrolümüzdür. Bu sektörü gözbebeği bir sektör haline getirmemiz lazım. Bu sektöre gereken önemi siyasilerden ve hükümet yetkililerinden bekliyoruz. Türkiye turizmini toparlayacak güce sahibiz. Türkiye turizmde 3. devreye girdi. Son iki yılda rekabet ettiğimiz ülkelerle aramız çok açıldı ama sektörün bilgisi ve birikimi ve kamunun otoritesi ile bu farkı hızlı bir şekilde kapatırız diye düşünüyorum" dedi.

ÖTV İADESİ ÖNEMLİ DESTEK OLACAKTIR
İÇ turizmin de kısa vadede kendileri için önemli konuların başında geldiğinin altını çizen Osman Ayık şunları söyledi: “İç pazar bizim için önemli kaynak pazarlardan biridir. Biz iç pazarı farklı bir şekilde ele almalıyız. İç pazar ile ilgili okul tatilleri başta olmak üzere konaklama tesislerinin belgelendirilmesindeki çifte standardın giderilmesi çok önemli. ÖTV iadesini de çok önemsiyoruz. ÖTV iadesi bu sektör için çok önemli bir destek olacaktır. Konaklama sektörü ihracatçı kapsamına alınmalı.”

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle