GeriEkonomi Türkiye'deki en etkin 10 CIO
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'deki en etkin 10 CIO

En üst düzey bilgi teknolojileri yöneticileri olarak kabul edilen CIO’ların toplam sayısının, Türkiye’de yaklaşık 500 kişi olduğu tahmin edilmektedir.

Yapılan araştırmalardan sonra Türkiye'de faaliyet gösteren CIO'ların sadece %20'sinin direkt olarak genel müdüre bağlı çalıştığı, büyük bir bölümünün ise mali kontrol disiplini sebebiyle CFO olarak adlandırılan finans direktörlerine bağlı çalıştıkları görülmüştür. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki trendlerden farklı olarak Türkiye'de henüz CIO farkındalığı yeterli seviyede değildir. Bununla birlikte geçen her yılda, genel müdüre bağlı olarak çalışan CIO'ların sayısında belirgin bir artış olmaktadır.

Finans, telekom, teknoloji anlamında konsolidasyon projelerini tamamlamış holdingler; bilişim teknolojilerine en çok yatırım yapan kurumlar olarak göze çarpmaktadırlar. Finans, telekom ve holdingler bünyesinde faaliyet gösteren bilişim yöneticileri bütçe büyüklüğü açısından ön konumlarda yer almaktadırlar.

Türkiye'de faaliyet gösteren CIO'lar genellikle mühendis kökenli bir kimlikle karşımıza çıkmaktadır. Üniversitelerin çoğunlukla bilgisayar, endüstri, elektrik-elektronik ve makina mühendisliği bölümlerinden mezun olan bilişim yöneticilerinin %90'nına yakın bir oranının erkek olduğu göze çarpmaktadır. Bununla birlikte sağlık sektöründe görev alan bayan bilişim yöneticilerinin sayısı oldukça fazladır.

TÜBİYAD üyelerinden ve bilişim sektöründeki duayen isimlerden alınan görüşler doğrultusunda özel sektör için, 2010 yılında ön plana çıkan 100 CIO içerisinden, en etkin ve en başarılı 10 bilişim yöneticisi TÜBİYAD yönetimi tarafından belirlendi.

2011 yılı içinde gerçekleştirilen bu uygulama sonraki yıllar için de geleneksel olarak devam edecektir. CIO 10 listesine giren yöneticiler bir önceki yılın performansına göre belirlenmektedir.

İlerleyen sayfalarımızda her birisi ile ilgili birer sayfa ayırdığımız 2010 yılının bilgi teknolojileri yöneticilerinin listesi alfabetik sırada aşağıda belirtilmiştir. Sayfa tanıtımları da aynı şekilde alfabetik sırada sunulmuştur.

İşte 2010 yılının en başarılı ve en etkin bilgi teknolojileri yöneticileri...

CIO 10 - Türkiye 2010
Adnan Metin – Türk Hava Yolları
Alpaslan Özlü – Akbank
Alper Göğüş – Koç Holding
Cahit Erdoğan – Yapı Kredi Bankası
Hakan Aran – İş Bankası
Hüsnü Erel – Garanti Bankası
Mert Oruz – Arkas Holding
İlker Kuruöz – Turkcell
Timur Ceylan – Türk Telekom
Turgut Güney – Türk Ekonomi Bankası

(Liste alfabetik olarak oluşturulmuştur.)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle