GeriEkonomi Türkiye'de yoksulluk çocukları vuruyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'de yoksulluk çocukları vuruyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Türkiye nüfusunun dörtte birinin yoksulluk sınırı altında yaşadığını gösteren Yoksulluk Çalışması, Türkiye’de yoksulluktan en fazla çocukların etkilediğini de ortaya çıkardı.

TÜİK’in 2004 yılı Yoksulluk Çalışması’nın ayrıntıları, Türkiye’deki Türkiye’deki 6 yaşından küçük her 100 çocuktan 34.19’unun yoksulluk sınırının altında yaşadığını gösterdi. Bu oran kentlerde yüzde 24.93’te kalırken, kırsal kesimde yüzde 49.6’ya kadar yükseliyor. 0-6 yaş grubundaki çocuklar arasında yoksulluk oranı yüzde 25.6 olan Türkiye ortalamasının 8.6 puan üzerinde seyrediyor. Kentlerde bu yaş grubundaki yoksulluk oranı kentlerdeki genel yoksulluk oranının 8.4 puan, kırlarda ise kırsal kesimdeki genel oranın 10.3 puan üzerinde seyrediyor.

6 yaşın altındaki kız çocuklarının Türkiye genelinde yüzde 34.18’i, kentlerde yüzde 25.05’i, kırsal kesimde ise yüzde 49.38’i yoksulluk sınırının altında bulunuyor. Erkek çocuklar arasında Türkiye genelinde yüzde 34.19 olan yoksulluk oranı ise kentlerde yüzde 24.8, kırsal kesimde ise yüzde 49.92 düzeyinde seyrediyor.

Bireylerin eğitim düzeyi arttıkça yoksulluk oranının azaldığını gösteriyor. Buna göre Türkiye genelinde okuryazar olmayanların yüzde 45.1’i yoksulluk çekiyor. Okuryazar olup bir okul bitirmeyenler arasındaki yoksulluk oranı da yüzde 44.7 düzeyinde bulunuyor.

İlkokul mezunları arasındaki yoksulluk oranı yüzde 24.36 olarak hesaplanırken, ilköğretim çağında ya da ilköğretimden mezun olanlar arasındaki yoksulluk oranı ise yüzde 25.49’u buluyor. Ortaokul mezunları arasında yoksulluk oranı yüzde 13’e kadar iniyor. Bu oran lise çağında ya da lise mezunları arasında yüzde 8.3’e, üniversite çağındakiler ya da üniversiteden mezun olanlar arasında ise yüzde 1.33’e kadar düşüyor.

TÜİK’in özellikle lise ve üniversite çağındakilerle buralardan mezun olanlar arasındaki yoksulluk oranının Türkiye geneline göre oldukça düşük düzeyde kaldığına işaret eden bulguları, eğitimin yoksulluğu azalttığı gerçeğinin yanı sıra, yoksulların zorunlu olan ilkokul veya ilköğretimden sonrasına devam edemediklerine de işaret ediyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle