GeriEkonomi Türkiye'de enflasyon enflasyonu yaşanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  74
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'de enflasyon enflasyonu yaşanıyor

Türkiye'de enflasyon enflasyonu yaşanıyor
refid:8870079 ilişkili resim dosyası

Türkiye'de enflasyon rakamları son aylarda yükseliş eğilimine girdi. Resmi enflasyon yıllık yüzde 10'a dayanmasına karşın, diğer kurumların enflasyonu çok daha yüksek rakamları işaret ediyor.

Enflasyon görünümü parlak değil

Nisan ayı enflasyon rakamları geçen hafta cuma günü açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu, Nisan ayında TÜFE'nin yüzde 1.68, yıllık bazda ise yüzde 9.66 olduğunu duyurdu. Ekonomi ile ilgili diğer kurumların enflasyonu ise başka rakamları gösteriyor.

Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) rakamlarına göre enflasyon ateşi çok daha yüksek. ATO, TÜİK'in verilerinin gerçeği yansıtmadığını savunurken, yıllık enflasyonun yüzde 49.3 olduğunu duyurdu.

İstanbul Ticaret Odası'nın rakamlarına göre, İstanbul'daki enflasyon da TÜİK'in rakamlarından yüksek. İTO, İstanbul'da yıllık enflasyonun yüzde 13.79 olduğunu açıkladı.

Sendikaların açıkladığı yıllık enflasyon rakamları da tahmin edildiği gibi resmi rakamların üzerinde. Kamu-sen yıllık enflasyonun yüzde 12.4 olduğunu açıkladı. Türk-İş ise yıllık enflasyonun yüzde 13.60 olduğunu tahmin ediyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle