GeriEkonomi Türkiye'de 1 dolar kalmadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'de 1 dolar kalmadı

Türkiye'de 1 dolar kalmadı
refid:15180458 ilişkili resim dosyası

Türkiye'de okullarında kapanmasıyla sünnet, nişan ve düğün sezonunu başladı. Düğünlerin ayrılmaz parçası haline gelen “kağıt para saçma geleneği” sebebiyle piyasada 1 dolarlık banknot kalmadı.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclis Üyesi ve Odak Döviz Genel Müdürü Bilal Doğan, , yaz başına kadar döviz bürolarında rahatlıkla bulunan 1 dolarlık banknota, okulların kapanmasının ardından, sünnet törenlerinin, nişan ve düğünlerin yoğunlaşmasıyla “büyük talep gelmeye başladığını” bildirdi.

Sünnet, nişan ve düğün törenlerinin ayrılmaz bir parçası haline gelen “kağıt para saçma geleneğinin artarak devam ettiğini” belirten Doğan, eskiden Türkiye'de 1 liralık banknotlar bulunduğunu, sünnet çocuğuyla gelin-damat oynarken “başlarından bunların atıldığını”, bu paranın da genellikle müzisyenlere bahşiş olarak kaldığını hatırlattı.

1 liralık banknotun tedavülden kalkması, Türkiye'de piyasada en küçük banknotun da 5 lira olmasıyla “geleneği sürdürmek isteyenlerin” yaz aylarında “1 dolara hücum ettiğini” anlatan Doğan, şu bilgiyi verdi:

“Şu günlerde 1 dolara yoğun bir talep gelmeye başladı. Müşterilerden gelen 1 dolarlık banknotları alarak, piyasa kurundan satıyor ve kamu hizmetini yerine getirmeye çalışıyoruz. Ancak, gelen para sınırlı olduğu için gün içinde, özellikle de hafta sonları çabuk tükeniyor. Burada da Türk halkının zekası devreye giriyor. Sünnet, nişan, düğünde atılan paralar müzisyenlerce toplanıp, salonda talep eden müşteriye farklı fiyattan, yani kur üzerinden satılarak bu açık kapatılıyor. 1 dolarlık banknot gece içerisinde en az 5 kez el değiştirerek kullanıma konuluyor. Yaz aylarına girerken sünnet, nişan ve düğün törenlerine sürekli giden müzisyenler, döviz büroları ve bankalardaki 1 dolarlık banknotları önceden topluyor. Sezonda düğün törenlerinde talep edenlere satıyor. 1 dolarlık banknot alışverişinde, hem müzisyenler para kazanıyor, hem düğün sahibi ve konuklar jest yapmayı sürdürüyor.”

İzmir'deki birçok döviz büfesinin, camlarına “1'lik dolar yoktur” yazısı astığı gözlendi. Geçen yıl da bu mevsimde İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük illerde 1 dolarlık banknotlar 2 TL'den alıcı bulmuştu.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle