GeriEkonomi Türkiye yüzde 6.5 büyüyecek, yine OECD şampiyonu olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye yüzde 6.5 büyüyecek, yine OECD şampiyonu olacak

Türkiye yüzde 6.5 büyüyecek, yine OECD şampiyonu olacak
refid:17876992 ilişkili resim dosyası

Geçen yıl yüzde 8.9’luk büyüme oranıyla Avrupa’da ilk sırada, dünyada ise ilk 5’te yer alan Türkiye’nin bu yıl da yerini koruyacak. OECD’ye göre, bu yıl yüzde 6.5, 2012’de ise yüzde 5.3 büyümesi beklenen Türkiye, bu oranlarla 30 ülkeyi geride bırakacak.

AVRUPA Birliği (AB) Komisyonu’ndan sonra Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) tahminleri de Türkiye’nin büyüme konusundaki yerini 2011’de de koruyacağını gösterdi. Yılda iki kere yayımlanan “Ekonomik Görünüm Raporu’na göre OECD, Türkiye için bu yıl yüzde 6.5, 2012’de yüzde 5.3 büyüme tahmininde bulundu. Bu da Türkiye’nin geçen yıl olduğu gibi, 2011 ve 2012’de Avrupa ve OECD’de de büyüme şampiyonu olurken, dünyada da ilk sıralarda yer alması anlamına geliyor.
Dünya ortalaması yüzde 4.2
Sanayileşmiş 30 üyesi olan OECD’nin güncellenen raporuna göre, geçen yıl büyümede yüzde 4.9 olan dünya ortalaması, 2011’de yüzde 4.2, 2012’de ise yüzde 4.6 olacak. OECD ülkelerinde geçen yıl yüzde 2.9 olan ortalama büyüme oranı da bu yıl 2.3, 2012’de yüzde 2.8’de kalacak. Öngörülen oranlara göre Türkiye ortalamaların oldukça üzerine çıkarken, en yakın takipçileri Güney Kore, Meksika ve İsveç yüzde 4’ün üzerinde büyüyecek.
Enflasyonda da birinci
Ancak bu rapora göre, Türkiye sadece büyüme hızıyla değil, enflasyon oranıyla da ilk sırada yer alacak. Geçen yılı yüzde 8.6 enflasyon ile kapatan Türkiye’de enflasyon bu yıl yüzde 5.7’ye gerileyecek, 2012’de ise yüzde 6.1 olacak. Bu öngörünün gerçekleşmesi halinde Türkiye’de enflasyon OECD ortalamasının oldukça üzerinde seyredecek. Örneğin Türkiye’yi izleyen ülke Meksika’da enflasyon bu yıl 4.3, gelecek yıl ise yüzde 3.7 olacak. Euro Bölgesi’nin enflasyonu ise geçen yılki yüzde 1.6’lık seviyesinden bu yıl yüzde 2.6’ya çıkacak, 2012’de ise yeniden yüzde 1.6’ya gerileyecek.
İşsizlik gerileyecek
OECD’nin öngörüsüne göre, Türkiye’de geçen yıl yüzde 11.7 olan işsizlik oranı bu yıl yüzde 10.6’ya ve gelecek yıl yüzde 10.4’e gerileyecek. Türkiye bu haliyle işsizlik oranın yüzde 20’lerde seyrettiği İspanya ile yüzde 11’lerin altında inmeyen Macaristan’ın ardından OECD üçüncüsü olacak. Rapora göre Türkiye’de geçen yıl yüzde 6.6 olan cari işlemler acığı, bu yıl yüzde 8.7’ye, gelecek yıl ise yüzde 8.9’a çıkacak.

Yeterli istihdam sağlayana kadar kriz sona ermeyecek

DÜNYA ekonomisine ilişkin bir değerlendirmenin de yer aldığı OECD raporunda, küresel toparlanmanın sürdüğünü ancak, ülke ve bölgelere göre farklı hızlarda ilerlediğini belirtildi. OECD Genel sekreteri Angel Gurria, küresel ekonomi için çok hassas bir dönemden geçildiğini belirterek, ekonomiler yeniden yeterli istihdam sağlayıncaya kadar krizin sona ermeyeceğini ifade etti. Raporda da, yüksek işsizlik ‘küresel ekonomik krizin mirası’ olarak görülürken, ülkelerin istihdam piyasalarını iyileştirmeleri gerektiği vurgulandı.

Türkiye yüzde 6.5 büyüyecek, yine OECD şampiyonu olacak


Yorumları Göster
Yorumları Gizle