GeriEkonomi Türkiye’yi Ortadoğu’nun merkezi yapacak fabrika yatırımı için fırsat kolluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’yi Ortadoğu’nun merkezi yapacak fabrika yatırımı için fırsat kolluyor

Türkiye’yi Ortadoğu’nun merkezi yapacak fabrika yatırımı için fırsat kolluyor
refid:16829614 ilişkili resim dosyası

2003 yılında Fako İlaç’ı satın alarak Türkiye pazarına giren İzlandalı ilaç devi Actavis, Türkiye’de yeni bir tesis yatırımı için fırsat kolluyor. Şirketin CEO’su Claudio Albrecht, Türkiye’de ilaç sektörü açısından çok da kolay bir dönem yaşanmadığını ancak pazarın büyüklüğü göz önüne alındığında, mutlaka pazarda yer almak istediklerini söyledi.

Bugün 1.8 milyar Euro’luk cirosuyla 12 ülkede 14 üretim merkeziyle hizmet verdiklerini anlatan Albrecht, en çok satışı ABD’de gerçekleştirdiklerini, Türk pazarının ise kendileri için dünyada ilk 10’a girdiğini söyledi. Albrecht, Actavis’in önümüzdeki yıllarda Ortadoğu’da büyümeyi hedeflediğini de vurgulayarak, “Türkiye, şirketimiz için önemli bir pazar olmasının yanısıra, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki büyüme hedeflerimiz için de merkez ülke olabilir” dedi.

Arazi ailede kaldı

Actavis Türkiye Genel Müdürü Serdar Sözeri, Fako İlaç’ı Kaya Turgut’tan satın aldıklarında üretim merkezinin arazisinin sözleşmeyle ailede kaldığını anlatarak, “2011’in ilk günlerinde tesisten çıktık. 900 kişinin çalıştığı tesiste birçok çalışana iş bularak yollarımızı ayırdık. Şu an 300 çalışanla yollarına devam ediyoruz. Önümüzdeki birkaç yıl fason üretimle çalışmalara devam edeceğiz” dedi.

Dengelere bakıyoruz

Yeni bir tesis için yatırım kararında hızlı davranmadıklarını, ilaç sektöründeki dengelere göre hareket edeceklerini anlatan Sözeri, şöyle konuştu: “Doğrusu ilaç fiyatlarının son iki yılda yüzde 30 civarında düşmüş olması, rekabet koşulları ve yeni ilaç ruhsatlarında sıkıntıların olması bu yatırım için biraz daha yavaş hareket etmemize neden oluyor. 2010 yılında 36 milyon kutu üretimle 50 milyon Euro ciro elde ettik. Yatırım için mevcut tesis satın alabiliriz.”

Denetmen sorunu

Actavis’in şimdilik Türkiye’de yalnızca üretim ayağını kaybettiğini belirten CEO Albrecht de, “Bizim açımızdan en büyük hayalkırıklığı gümrük denetimleri konusu. Dışarıdan ithal mal getirebilmek için Türk yetkililerin denetim yapması şartı bulunuyor. Ancak denetmen sayısı oldukça düşük, bazen bir ürünü getirmek bir yıl sürüyor. Türkiye sağlık hizmetlerinde kusursuz olmak istiyorsa, denetimlerde bir aksama olmamasını sağlamalı” diye konuştu.

Yüzde 100 jeotermalle çalışan çevreci fabrika

ACTAVIS, İzlanda’daki üretim merkezini 8 milyon Euro’luk ek yatırımla yüzde 100 yenilebilir enerjiyle çalışan bir tesis haline getirdi. Bu yatırımla temiz enerjiyi hayata geçirmekle kalmayıp, üretim kapasitesini de yüzde 50 arttıran şirketin CEO’su Albrecht, ayrıca Avrupa’da yeni ürün lansman kapasitelerinin de önemli ölçüde artacağını belirtti. Sadece jeotermal enerjiyle çalışan üretim merkezi, sıfır karbon ayak izi bırakacak ve yıllık üretim 1.5 milyon kutuya ulaşacak. Yüzde 100 jeotermal enerjiyle çalışan yeni tesisin dünyanın ekolojik dengeye en uyumlu ilaç üretim merkezi olduğunu söyleyen Albrecht, tesisle 100 kişilik ek istihdam yaratıldığını da ifade etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle