GeriEkonomi Türkiye yavaş da büyüse parlayan yıldız olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye yavaş da büyüse parlayan yıldız olacak

Türkiye yavaş da büyüse parlayan yıldız olacak
refid:19772718-spot ilişkili resim dosyası

The Coca-Cola Company Başkanı Muhtar Kent, Türkiye’nin son 24 ayda çok başarılı bir dönem geçirdiğini belirterek, “Türkiye, istihdam ve büyümede dünyanın en önemli yıldızlarından biriydi. Bu yıl biraz yavaşlayacağını öngörüyorum ama yine de gelişmekte olan büyük ekonomileri ele aldığımızda Türkiye parlak yıldızlardan bir tanesi olacak” dedi.

Büyümenin geçmiş 12 aylık dönemdeki gibi yüksek performansta olmayacağını kaydeden Kent, “Ama yine de Türkiye Avrupa kıtasındaki ekonomilere göre, çok daha parlak ve dinamik perspektif arz edecek” diye konuştu.

Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda (DEF) CNBC-e’nin sorularını yanıtlayan Kent şunları söyledi: “En büyük risk Euro Bölgesi’nin beklenmedik bir şekilde parçalanmaya gitmesi. Ama bunun olmayacağını düşünüyorum. En büyük fırsatlar yenilikçilik, sosyal girişimcilik. İnovasyonun daha hızlı ticarete dönüşmesi. Bu anlamda bu yılki Davos çok önemli. Herkes bir arayış içinde. Önümüzdeki döneme yönelik istihdam, büyüme görülüşecek. Yeni modelin belki ilk tohumları atılacak. Yeni model, elimizdeki modelin üzerinde bugünkü ihtiyaçlara yönelik olarak oynamak olacak.”

Tünelin ucundaki ışık

Kent, küresel ekonomiyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “ABD’de tünelin ucunda ışık belirtileri var. Avrupa’da tam tersi daha büyük belirsizlikler var. Avrupa’da daha zor bir dönem bekliyor. Hem tüketim, hem yatırım, hem istihdam açısından Avrupa’da daha büyük belirsizlikler var. 12-24 aylık dönemde önemli ölçüde bir belirsizlik var. ABD’nin yavaşlamasından ötürü Asya ekonomileri çok etkilenmedi.”

Davos’a kırmızı balonlu protesto

HER yıl olduğu gibi bu yıl da dünya ekonomisinin elitleri gibi zirveyi protesto edenler de Davos’a koştu. Protestocular bu yıl renkli bir çıkış yaparak, kırmızı balonla ekonominin liderlerini protesto ederken, açtıkları pankartlarda, yüzde 99’u temsil ettiklerini hatırlattılar. En göze çarpan pankartlardan birinde, “Hey Dünya Ekonomik Forumu, 6 milyar 999 milyon 900 binin liderleri nerede” mesajı yazıyordu. Balonlu protestocular kendilerini ‘Davos işgalcileri’ olarak adlandırırken, yoğun kar yağışının olduğu kasabada, liderler için oluşturulan güvenli alanın dışına soğuğa dayanıklı ‘igloo’ çadırlarından oluşan küçük bir köy oluşturdu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle