GeriEkonomi Türkiye ve Çin'den ortak 5G çalışması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye ve Çin'den ortak 5G çalışması

Türkiye ve Çin'den ortak 5G çalışması
refid:29694551 ilişkili resim dosyası

Teknoloji şirketleri Turkcell ve Çinli Huawei, 5G olarak da bilinen yeni nesil kablosuz teknolojilerin geliştirilmesine yönelik stratejik işbirliği başlattılar.

Turkcell’den yapılan açıklamaya göre, iki şirket, 5G teknolojileri üzerinde ortak çalışma, araştırma ve geliştirmeye yönelik işbirliği için karşılıklı bir mutabakat anlaşmasını, Çin’de resmi temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle imzaladı.

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça ve Huawei Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ping Guo tarafından imzalanan anlaşma kapsamında iki şirket, stratejik ortaklıklarını bir üst aşamaya taşırlarken, özellikle 5G teknolojilerinin araştırılması ve geliştirilmesine yönelik gelecekteki işbirliğini artıracak imk?nları belirleme konusunda da önemli bir adım atmış oldu.

Açıklamaya göre, Turkcell ve Huawei, 5G teknolojileri ile ilişkili araştırma geliştirme çalışmalarının, sektördeki gelişmelerin, küresel 5G standartlaştırma süreçlerinin paylaşılmasına ve Türkiye pazarındaki ihtiyaçların analiz edilmesine yönelik düzenli toplantı ve atölye çalışmaları gerçekleştirmeyi hedefliyor. İki dev şirket, 5G üzerinde yapacakları ortak AR-GE çalışmaları ile nesnelerin kesintisiz ve daha güçlü iletişim kurdukları bir dünya için son kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi amaçlıyor.

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça konuyla ilgili açıklamasında, "Huawei ile ortak olarak hem bireysel hem de kurumsal müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini karşılamayı hedefliyoruz. Şirketlerimiz ayrıca AR-GE alanındaki işbirliği fırsatlarını da kollayacak ve inceleyecekler. 5G alanında dünyadaki tüm iş ortaklarımızla yakın bir şekilde çalışmayı sürdüreceğiz" dedi.

Huawei Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ping Guo da, Turkcell ile olan işbirliğini önümüzdeki dönemde daha da güçlendirmek istediklerini belirterek, "5G teknolojisi ve mimarisi, 4G ile kıyaslandığında oldukça farklı olacak. Bu bakımdan, iki şirket arasında bugün imzaladığımız anlaşma ile gerçekleştirilecek ortak 5G araştırma ve geliştirme çalışmalarının çok büyük ve değerli sonuçlar yaratacağına inanıyoruz" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle