Türkiye ’Varlık Barışı’na hazırlanıyor OECD yeni ’kara liste’ sinyali veriyor

Hürriyet Haber
22.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye, "Ne olursa olsun, gelsin" planıyla yurtdışından para çekmek için "Varlık Barışı"na hazırlanırken, 17 OECD ülkesi, "vergi cenneti" diye bilinen ülkelerin yer aldığı "kara liste"nin genişletilmesini istedi.

FRANSA ve Almanya’nın başı çektiği 17 OECD ülkesi, küresel finans sisteminin kurallarının yeniden tanımlanmasında ilk adım olarak, ’vergi cenneti’ ülkelerin yer aldığı ’kara liste’nin genişletilmesi gerektiği konusunda görüş birliğine vardı. OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) üyesi ülkelerin Maliye Bakanlarının katılımıyla dün Paris’te gerçekleştirilen zirvede, paranın kaynağını sormayan ve bankacılık sistemi şeffaf olmayan ülkelere karşı yeni önlem alınması gerektiği vurgulanırken, 40 ülkenin bulunduğu kara listeye başta İsviçre ve Liechtenstein olmak üzere birçok yeni ülkenin eklenebileceği belirtildi.

Akla Türkiye geldi

Türkiye’nin ’Varlık Barışı’na hazırlandığı bir dönemde, Fransa ve Almanya’nın önderliğinde 17 ülkenin OECD’nin ’vergi ve karapara cenneti’ ülkeleri yeniden tanımlamak için harekete geçti. Son günlerde gündemde olan ve Türklerin yurtdışındaki bankalarda bulunan paralarının Türkiye’ye getirilmesini hedefleyen ’Varlık Barışı’ yasa tasarına ilişkin ’karapara’ tartışmalarını akıllara getirdi. Dünyanın dört bir yanındaki karapara aklayıcılarının böyle bir yasal düzenleme için fırsat kolladığı ve suç gelirlerinin Türklerin hesapları üzerinden sisteme sokulabileceği riski üzerinde duruluyordu.

Parayı kontrol edelim

Küresel finans krizi nedeniyle bankacılık sistemi için 3.5 trilyon dolarlık kurtarma paketi sunan ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri, bankalara sağladıkları bu devasa kaynağın nasıl kullanılacağını sorgulamaya başladı. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, bu konuda geçtiğimiz hafta, "Kredilerine garanti verdiğimiz ve sağladığımız fonları toplayan bankalarını vergi cennetlerinde faaliyette bulunması kesinlikle kabul edilemez" açıklamasını yapmıştı.

İlk adım Paris’te

Kurtarılan finans kurumlarının vergi cennetlerinde iş yapması ve kendilerine sağlanan kaynakların bu ülkelere aktarılmasının önüne geçmek isteyen Fransa ve Almanya önderliğinde 17 ülke, bu konuda ilk somut adımı Paris’teki OECD zirvesinde attı. Fransa Bütçe Bakanı Eric Woerth, zirve sonrasında yaptığı açıklamada, 17 ülkenin OECD’yi vergi kaçırma ve şeffaflık konularında işbirliğine gitmeyen ülkeler listesinin yeniden belirlemekle görevlendirilmesi için anlaşmaya vardığını söyledi. Kara listenin OECD tarafından önümüzdeki yılın ortalarında güncelleneceğini belirten Woerth, "Vergi cennetlerinin de dahil olduğu yeni bir liste oluşturmak istiyoruz" dedi.

Yeşil değil, kara liste

Almanya Maliye Bakanı Peer Steinbrueck ise İsviçre’yi eleştirerek, "Bankacılık sistemi şeffaf olmayan İsviçre, bu konuda işbirliğine yanaşmadı. Bu nedenle İsviçre işbirliği yapmayan diğer ülkeler gibi yeşil değil, kara listede yer almalı" diye konuştu.

İsviçre zirveyi boykot etti

PARİS’te dün gerçekleştirilen OECD zirvesini İsviçre ve Liechtenstein boykot etti. Avrupa Birliği üyesi olmayan her iki Avrupa ülkesi de bankacılık sisteminin şeffaf olmadığı konusunda eleştiriliyordu. OECD’nin vergi cenneti ülkeler listesinde Cayman Adaları gibi 40 ülke bulunuyor. Küresel kriz sonrasında bazı hedge fonların da bu ülkelerdeki operasyonları da sorgulanmaya başlandı.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı