Türkiye üretemediği 18 ürüne 5 yılda 30 milyar dolar ödedi

Hürriyet Haber
30.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (İSMMMO) “Türkiye Sanayi Üretimi ve Gerçekler” raporunda, Türkiye’nin üretemediği 18 ürüne, 5 yılda 29.4 milyar dolar ödediği belirtildi.

Sanayi sektörünün 3 bin ürün kalemi incelenerek hazırlanan raporda, Türkiye’nin net ithalatçı durumunda olduğu sektörlerin ülkede bulunmayan petrol gibi enerji kaynakları, madenler ve tarım ürünleri dışında kalan bölümünün büyük kısmının yüksek teknoloji ürünlerinden oluştuğu ifade edildi.
Yılda 7.8 milyar dolar
Yüksek teknolojide Türkiye’nin büyük zafiyet ve ekonomik kayıp yaşadığı, bütünüyle üretemediği birçok ileri teknoloji ürünü için her yıl milyarlarca doları yurtdışına akıttığını vurgulayan raporda, Türkiye’de üretilemeyen seçilmiş 18 ürün çeşidi için yurtdışına her yıl 7.8 milyar dolar ödendiği, son 5 yılda ithalat yoluyla dışarıya ödenen paranın toplamının ise 30 milyar dolara yaklaştığı bildirildi.
Baştan sona yabancı
Türkiye’de üretilmeyen ürünler arasında optik cihazlar, tıbbi görüntüleme cihazları, yazıcı ve kopyalama cihazları gibi yüksek teknoloji ürünlerinin başı çektiği kaydedilen raporda, başta cep telefonları ve dijital kameralar olmak üzere pek çok tüketici elektroniği ürününün Türkiye’de ‘baştan sona yerli üretim olarak’ hiç üretilmediği ve ağırlıkla Doğu Asya ülkelerinden ithal edildiği ifade edildi.
Ar-Ge’ye önem verilmeli
İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, rapora ilişkin değerlendirmesinde, teknoloji toplumu olamamanın sancılarının ekonomik dengeleri derinden sarstığını belirterek, “Ülkemizde kol saati, tansiyon aleti bile üretilemezken her yıl milyarlarca doları ithalata ayırmak yerine Ar-Ge’ye önem verip beyin göçleri önlense Türkiye bu işten kazançlı çıkar” dedi.

Yerli otomobilden önce saat üretelim

YERLİ otomobil üretimi tartışmasına atıfta bulunan Yahya Arıkan, bu tartışmadan önce fotoğraf makinesi, deniz motoru, objektif, tansiyon aleti, hatta kol saati bile üretemeyen bir ekonominin masaya yatırılması gerektiğini vurguladı. “Türkiye, teknoloji üretebilir” ifadesini kullanan Arıkan, uzmanlaşma, işbirliği, planlama ve yatırım gerektiğini, geri kalmışlık çemberinin ancak böyle kırılabileceğini, teknolojik devrimlere uyum sağlayarak zenginlik ve toplumsal istikrara kavuşulabileceğini kaydetti.

Türkiye üretemediği 18 ürüne 5 yılda 30 milyar dolar ödedi

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı