GeriEkonomi Türkiye un ihracatında dünya birincisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye un ihracatında dünya birincisi

Türkiye un ihracatında dünya birincisi
refid:3845763 ilişkili resim dosyası

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (USF) Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Özmen, 2005 yılında 2 milyon 40 bin ton un ihracatı gerçekleştiren Türkiye'nin dünya birincisi olduğunu açıklarken, “25 AB ülkesinin toplam ihracatını geçtik. Gurur duyuyoruz” dedi.

Özmen, yaptığı açıklamada, tarımın buğday ayağında ancak kendine yetebilen ve hatta kaliteli buğday konusunda 2004 yılına kadar ithalat yapan Türkiye'nin, 2005'de çok ilginç bir yıl yaşadığını vurguladı. Özmen, 2005 yılı içerisinde 1 kilogram bile buğday ithal etmeden 2 milyon 40 bin ton un ihracatı gerçekleştirdiğini söyledi.

Daha önce dünya un ihracatında ikinci sırada yer alan Türkiye'nin 2005 sonu itibarıyla un ihracatı hedefinin 2 milyon ton olduğunu ifade eden Özmen, hedefi de aşarak ihracatta dünya birinciliğine yükseldiklerini vurguladı. Özmen, şunları söyledi:  “Un sektöründe ihracatta, 25 AB ülkesi dünya birincisiydi. Fakat, 2005 yılında Türkiye olarak öne geçtik. 25 AB ülkesinin ihracatı 2 milyon tonda kaldı. 25 AB ülkesinin toplam ihracatını geçtik. Bu gerçekleştirdiğimiz 2 milyon 40 bin ton bizim en büyük kozumuz. Gurur duyuyoruz. Birincilik çıtasını hiç bir zaman indirmeyi düşünmüyoruz.”

Türkiye'nin geçen yıl un ihracatından 500 milyon dolar döviz girdisi sağladığını belirten Özmen, 2006 yılında aynı başarıyı göstereceklerini kaydetti. Özmen, şöyle devam etti:  “Şu anda gerek AB'nin gerekse üçüncü, dördüncü sırada bulunan un ihracatçılarının rakibi durumuna geldik. Bundan sonra işimiz hiç kolay değil. Çünkü onlar da Türkiye'nin ihracatına karşı tedbir alacak, pazar paylarını yükseltmeye çalışacaklar. 2006 yılında bu rakamla dünya birinciliğini koruyabilirsek, bizim için fevkalede başarılı olacaktır. Bunun için de Türkiye'de rekoltenin yüksek olması, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın ve Toprak Mahsulleri Ofisi'nin çalışmalarının çok olumlu devam etmesi gerek.”
Özmen, çok büyük bir kuraklık olmadığı müddetçe, 2006'da da yüksek bir buğday rekoltesi beklediklerini kaydetti.

“DÜNYANIN TARIM DEPOSU OLMAYI HEDEFLİYORUZ”

Özellikle son yıllarda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu'nun yaptığı önemli ataklarla tarım sektöründe önemli bir iyileşme ve bilinçlenme olduğunu belirten Özmen, bundan sonra tarımda inanılmaz bir kalite ve verimlilik yükselişi olacağını söyledi.

2005 yılında 4 milyon ton gibi bir buğday fazlalılığı olduğuna işaret eden Erhan Özmen, Türkiye'nin gelecekte dünyanın tarım deposu olmasını hedeflediklerini vurguladı. Özmen, şunları kaydetti: “Madem ki Türk toplumu olarak tarım deposu olmayı hedefliyoruz, 35 milyon ton buğday işleme kapasitesine sahip un sanayimizin ve yine çok önemli kapasitesi olan makarna sanayimizin üreteceği buğdayları direkt satma yerine, katma değer yaratarak 20'nin üzerinde sektöre hareket getirerek nihai ürün olarak satmayı hedefliyoruz. İnşallah bu anlayışımız, devletin de dahil olacağı bir düşünce devrimiyle desteklenir. Böylece, bu potansiyeli ile Türkiye, çok çeşitli ve çok zengin bir tarım altyapısına kavuşacaktır.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle