GeriEkonomi Türkiye ücrette sınıfta kaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye ücrette sınıfta kaldı

Dünya Bankası, Türkiye'de verimlilik ve ücretlerin düşük olduğunu, çalışma kanunlarının da çeşitli yollarla dikkate alınmadığını belirtti.

Dünya Bankası uzmanlarının Hazine Müsteşarlığı'nın koordinatörlüğünde başlattığı, daha sonra ise İş Kurumu ve ilgili sosyal kuruluşlarla birlikte gerçekleştirdiği ‘‘İş Piyasası Çalışması Ön Raporu’’, Türkiye'de çalışma hayatında yaşanan sorunları bir kez daha gözler önüne serdi.

Çalışma raporuna göre, Türkiye'de işsizlik giderek artıyor ve eğitimi olup da çok talep edilmesi beklenen kişiler işsiz olarak ortada dolaşıyor. Başta asgari ücret olmak üzere ücretler düşük bir seyir izlerken, kayıt dışı iş piyasasındaki yükseklik ise dikkat çekiyor.

Dünya Bankası uzmanlarının raporunda, ortaya konan tespitlerden bazıları şöyle:

Türkiye'de nüfusun artması uzun yıllardan beri işsizliği beraberinde getirmektedir. İş yaratmanın yavaşlığı nedeniyle Türkiye'de işçiler önemli ölçüde güvensizlik içindeler.

Türkiye'de iş yaratmanın aciliyeti, istihdam çağındaki nüfusun sadece yüzde 46'sının çalıştığından söz edilirse daha iyi ortaya çıkacaktır. AB'de ortalama yüzde 63 olan bu oran, İspanya gibi çok yüksek işsize sahip ülkelerde bile yüzde 55 dolayındadır.

Türkiye'de iş gücünün yüzde 52'si sosyal güvenlik kurumuna da bağlı değil.

Türkiye'deki istihdam koruma mevzuatı, emeklilik düzenlemeleri ve yarı zamanlı çalışmayla ilgili kısıtlamalar ile SSK primleri gibi sosyal korunma önlemleri pek çok yerden daha katıdır. Düzenlemelere uymanın bedeli, tüm ülkelerdeki en yüksek bedellerden biridir. Düzenlemelerin iş piyasasının esnekliğini kısıtlayarak, firmalar için değişen şartlara uyum göstermeyi zorlaştırması ve iş yapmanın maliyetlerini artırması beklenebilir.

Verimlilik çok düşük

Verimlilik ve ücretler, diğer ülkelere göre düşüktür. Türkiye'de çalışma verimliliği, Macaristan ve Polonya ile kabaca karşılaştırılabilir. Ancak Kore, Portekiz ve İspanya düzeylerinden çok aşağıda.

Asgari ücret, son yıllarda gerçek anlamda çok düşük. (Üretimde ortalama ücretin yaklaşık yüzde 25'i.) Sendikaların özel sektör üzerindeki etkisi de gitgide azalmakta.

Kayıt dışı iş piyasası büyüktür ve daha fazla çalışana haklar sağlamaya çalışmak, hem çalışan, hem de işverenler için daha yararlı olabilir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle