GeriEkonomi Türkiye turizmde Akdeniz beşincisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye turizmde Akdeniz beşincisi

Türkiye Otelciler Birliği'nin araştırmasına göre, Türkiye turizmde Akdeniz beşincisi oldu. Fransa ve İspanya turizmde ilk sıralarda yer alırken, yüzde 4.4 pay ile Türkiye Akdeniz pazarında İtalya ve Yunanistan'dan sonra geliyor.

Dünya turizm hareketinde önemli bir yer tutan Akdeniz pazarında yüzde 61 ile İtalya ve Fransa başı çekerken Türkiye 5'inci sırada yer alıyor. Türkiye Otelciler Birliği'nin (TÜROB) araştırmasına göre, yaklaşık 175 milyon turistin geldiği bu bölgenin pazar payının yarısından fazlası iki ülkenin elinde. Bu pazarda yer alan ülkelerden Fransa pazarın yüzde 35'ini, İspanya ise yüzde 26'sını elinde tutuyor. Türkiye'nin payının yüzde 4.4 olduğu Akdeniz pazarında, İtalya yüzde 17.5, Yunanistan ise yüzde 5.9 paya sahip. Bu arada İspanya'da KDV oranının düşürülmesinin, Yunanistan'da yapılan devalüasyonun ve Avrupa'da ortak para birimi EURO'nun kullanılmaya başlanacak olmasının Türkiye'yi zorlayacağı öne sürüldü. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak Avrupa Birliği ülkelerinin 1999 yılında ortak para birimi EURO'yu kullanmaya başlayacak olmalarının, bu ülkelerle turizmde zor rekabet dönemini başlatacağı belirtti ve sektörün yeni politikalar üretmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye Otelciler Birliği de (TÜROB) Avrupa piyasasında Türkiye'nin en ciddi rakibi olan İspanya'nın, KDV oranını düşürdüğünü, bu gelişmenin Türk turizm sektörünün rekabet gücüne ciddi bir darbe vuracağını açıkladı. TÜROB, bu durumda Türkiye'nin otellerinin ancak İspanya'nın talebi karşılayamaması durumunda satılabileceği görüşünü savunarak, Maliye Bakanlığı'nın konuya ilişkin düzenlemeleri acilen ele alınması gerektiğini belirtti.

4 milyar dolarlık yeni yatırım

Artan turizm potansiyeliyle dünyanın dikkatini çeken Türkiye, 2000'li yıllara önemli yatırım projeleriyle hazırlanıyor. Clup Med'den Milta'ya, Dedeman Grubu'ndan Magic Life Grubu'na, Klassis'den Öger Tour'a kadar 181 büyük kuruluşun ve grubun üyesi olduğu Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin programında, inşaat ve proje aşamasında 4 milyar dolarlık (1 trilyon lira) yatırım bulunuyor. Bugüne kadar yatırımları 10 milyar doları (2.5 trilyon lira) aşan derneğin, Türk turizminin yüzde 80'ini oluşturan toplam 202 bin yatağın da sahibi olduğu vurgulandı. Türkiye Turizm yatırımcıları Derneği'nin KKTC, Almanya, Rusya, Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Litvanya, Romanya, Malta ve Küba'da da 12 bin yatağı kapsayan 29 konaklama tesisi yatırımı bulunuyor. Türkiye'nin bir zamanlar, Yunanistan'ın Rodos adasındaki kadar yatak kapasitesine sahip olduğunu, bugün ise bu rakamın 10 milyona ulaştığını belirten dernek yetkilileri, bu başarıda derneği oluşturan 181 kuruluşun büyük payı bulunduğunu vurguladılar. Derneğe bağlı kuruluşlarda, 67 bini konaklama tesislerinde olmak üzere, toplam 85 bin kişiye istihdam olanağı sağlanıyor. Dernek, geçen yıl 3.5 milyar dolarlık (875 trilyon lira) döviz girdisi sağladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle