GeriEkonomi Türkiye tekstilde işbirliğini genişletiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye tekstilde işbirliğini genişletiyor

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Portekiz'le birlikte, bir ucu Latin Amerika’ya uzanacak büyük bir üretim ve pazarlama ağı kurup, geliştireceklerini bildirdi.

Orakçıoğlu, Portekizli ünlü moda tasarımcıları Miguel Vieira ve Julio Torcado'yla yaptığı basın toplantısında CNR Expo’da açılan İstanbul Fashion Festival’ine ilişkin bilgi verdiler.

Modacı ve tasarımcıların da katıldığı toplantıda konuşan Süleyman Orakçıoğlu, dün açılışı yapılan İstanbul Fashion Festivali’ne bu yıl 18 ülkeden 750 katılımcı, 52 ülkeden de 25 bin profesyonel alıcı firmanın katıldığını söyledi. Fashion Festival’ine 75 bin ziyaretçinin gelmesini beklediklerini kaydeden Orakçıoğlu, açılışı yapılan Festival’in akılcı reklamı ve tanıtımının yapıldığını ifade etti. Orakçıoğlu, fuarı Pret A Porter Rasit’te, CPM Mostova’da, CPD Düsseldorf’ta, Tricotex Mostova’da, Bread&Butter Barselona ve Berlin’de tanıttıklarını, İngiltere, Almanya, Rusya, Romanya, Yunanistan, İspanya, Mısır, Ürdün, Fas gibi ülkelerden de ziyaretçi acentaları ile çalıştıklarını kaydetti. Orakçıoğlu, “Özetle biz bir fuar yaptık, katılan katılır, büyüdüğü kadar da büyük diye düşünmedik. Kaldı ki bu fuar ikinci yılında üçüncü sezonun gerçekleştiriyor olsa da, bu fuarı yapmaya iki sene önce karar vermedik” dedi.

Son 10 yıldır birliktelikler çerçevesinde uluslararası bir moda fuarının nasıl yapılacağına ilişkin tartışmaların hep sürdüğünü hatırlatan Orakçıoğlu, farklı girişimlerin oluşturduğu farklı deneyimlerin ışığında İstanbul Fashion Festival’e ulaşıldığını dile getirdi.

TEKSTİL SEKTÖRÜ PORTEKİZ’LE DÜNYAYA AÇILIYOR

Orakçıoğlu, konuşmasında Türkiye tekstil ve hazır giyim sektörünün uluslararası işbirliklerine ilişkin de bilgi vererek, iki yılı bulan karşılıklı görüşmeler ve iyi niyet ziyaretleri sonrasında Türkiye ile Portekiz moda endüstrileri arasında sıkı bağların kurulduğunu kaydetti. Orakçıoğlu, bir ucu Latin Amerika’ya uzanacak büyük bir üretim ve pazarlama ağını Portekiz’le birlikte kurup, geliştireceklerini söyledi. Türk ihracatçısının önüne yeni hedefler koyacak bu işbirliği çerçevesinden İstanbul Fashion Festival’ine Portekiz’in iki önemli tasarımcı ve bir info stand ile katıldığını belirten Orakçıoğlu, buna karşılık Türk tasarımcılarından Özlem Süen ile Ümit Ünal’ın, Ekim 2006’da Portekiz Moda Haftası’nda kendi gösterilerini yapacağını kaydetti. Orakçıoğlu, Portekiz’in tarihsel ve kültürel bağlarını kullanarak Latin Amerika’da yeni pazarlara açılmayı hedeflediklerini kaydetti.

GELECEK YILIN BOMBASI FATİMA LOPEZ

Orakçıoğlu, gelecek yılın bombasının ise dünyaca ünlü Fatima Lopez’in İstanbul Fashion Festival’da yapacağı defile olacağını bildirdi. Orakçıoğlu, Lopez’le birlikte dünya moda medyası ve trendsetterların dikkatini bir anda Türkiye’ye çekecek olan bu etkinlik sonrasında Türkiye’nin ortak imasında bir sıçrama olacağını söyledi.

“KALİTELİ ÜRÜN İÇİN İŞBİRLİĞİ ŞART”

Portekiz Tekstil Hazır giyim Federasyon Başkanı Paulo Almerdo da tekstil pazarının globalizasyonundan dolayı Türkiye ile işbirliğine gittiklerini ve bu işbirliğini geliştireceklerini kaydetti. Almerdo, daha üst kalitede ürünler sunulabildiği ölçüde dünya tekstil ve hazır giyim pazarında yer alınabileceğini belirterek, bu kaliteyi yakalayabilmek için de işbirliklerinin kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

FASHİON FESTİVAL İLE TÜRKİYE İLK ADIMINI DÜNYAYA ATTI

Alman Tekstil ve Konfeksiyon Federasyonu Başkan yardımcısı Peter Boveleth ise İstanbul Fashion Festival’in çok iyi organize edildiğini ve buna şaşırdığını dile getirdi. Yaratıcı tasarımcılara destek verilmesine önem verdiklerini ifade eden Boveleth, Festival’in Türkiye hazır giyim sektörü için büyük bir şans olarak nitelendirerek, “Ürünlerinizi bütün dünyaya tanıtmak için ilk adımı attınız. Genç tasarımcılarınız ise tanıtımda önemli bir nokta. Türkiye fason ve hazır giyim endüstrisi çok gelişmiş, tasarımda da geliştiğinizi de dünyaya tanıtmak için adım atmışsınız” dedi.

Bovelleth, 2007 yılında genç tasarımcıların katılacağı bir yarışma düzenleyeceklerini belirterek, Berlin’de yapılacak bu yarışmaya Türkiye’de genç tasarımcıları da davet etti ve bunun Türkiye ile işbirliğinin adımları olarak değerlendirilmesini istedi.

İSTANBUL FASHİON FESTİVAL 2006

“İstanbul Fashion Festival 2006” fuarı dün CNR EXPO’da başladı. Yurtdışından çok sayıda modacı ve tasarımcının katıldığı festivalle, Türk hazır giyim sektörünün markalaşması yolunda görkemli bir platform oluşturulması hedefleniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle