GeriEkonomi Türkiye sömürülmüş Afrika’da ‘büyük zenginlik’ arıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye sömürülmüş Afrika’da ‘büyük zenginlik’ arıyor

Türkiye sömürülmüş Afrika’da ‘büyük zenginlik’ arıyor
refid:12934449 ilişkili resim dosyası

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’nin Afrika ülkeleriyle ticari ve ekonomik ilişkilerin hızla büyümeye devam ettiğini söyledi. TUSKON Başkanı Rızanur Meral de, Afrika’nın genelde “sömürülmüş kıta” olarak görüldüğüne dikkat çekerek, “Oysa hâlâ çok büyük zenginlik var” dedi.

SANAYİ ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) Kazablanka’da düzenlediği Türkiye-Fas Ticaret ve Yatırım Forumu’na katıldı ve Türk işadamlarının Fas’ın Akdeniz, AB ve ABD eksenindeki konumundan yararlanmak istediklerini söyledi. Türkiye’nin 700 milyar doları aşan toplam milli gelirle dünyanın 15 büyük ekonomisi arasında olduğunu belirten Ergün, “Türkiye bugün 200’den fazla ülkeye ihracat yapıyor. İhracatının yüzde 90’ından fazlası da sanayi ürünleri. Rekabet güçlerini artırmak için Türk ve Faslı iş adamları işbirliği yapmalı. Bu işbirliği için güçlü bir siyasi irade var. Fas’ın Afrika, Avrupa ABD pazarlarına açılım konumu bu işbirliğini güçlendirir” dedi.

Hedef 50 milyar dolar

Türkiye’nin Afrika’daki etkinliğinin her geçen gün arttığını ve Türkiye’nin Afrika ülkeleriyle yaptığı ticaretin birkaç yıl içerisinde 5 milyar dolardan 17 milyar dolara ulaştığını dile getiren Ergün, “Önümüzdeki birkaç yılda Türkiye ile Afrika arasındaki ticaretin 50 milyar doları aşması hedeflenmektedir. Bunu gerçekleştirecek olan iş adamlarımızdır” diye konuştu. Ergün, Türk ve Faslı işadamlarının birlikte hareket etmesi gerektiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti: “Sadece Fas’ta veya Türkiye’de birlikte ticaret yapalım demiyoruz. Türk işadamlarının dünya çapında kazandığı tecrübelerle dünyanın başka bölgelerinde de ortak işler yapalım. Faslı iş adamlarını da Türk iş adamlarımızla ortak olarak görmek bizim en büyük hedefimizdir.”

Afrika’da zenginlik var

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, yaklaşık 13 bin 500 üyeye sahip bir sivil toplum kuruluşu olarak isimlerinin Afrika ile özdeşleştiğine işaret ederek, “Kriz bu pazarı çok etkilemedi. Şu an Fas’tayız, sırada Mısır var. Geçen hafta Güney Afrika’daydık. 20 gün önce de Sudan’a gitmiştik. Afrika’nın 4 köşesinde Türkiye’nin ihracatını artırmak için çalışıyoruz” diye konuştu. Afrika’nın genelde sömürülmüş ve kaynakları bitmiş bir kıta olarak düşünüldüğünü ancak hâlâ çok büyük zenginliklere sahip olduğunu söyleyen Rızanur Meral, Türkiye’den Fas’a gelen 60 işadamı ile görüşmek için Fas’lı 400 işadamının görüşme talep ettiğini bildirdi. Meral şöyle konuştu: “Afrika senfonisi bitecek gibi değil. Sadece liman kentlerine yakın madenler çıkarılmış. Kıta hâlâ bakir. Son dönemde sürekli petrol ve doğalgaz yatakları bulunuyor. Afrika, uzun vadede çok şey kazandıracak. Türkiye’nin en büyük holdingleri de Afrika’ya ilgi duyuyor. İlişki kurmak için bizden yardım isteyen, hatta TUSKON’a üye olmak isteyen holdingler var.”

Fas’la ‘serbest ticaret’ sanayi dışına da çıkacak

TÜRKİYE ile Fas arasında 2006 yılından bu yana Serbest Ticaret Anlaşması bulunduğunu hatırlatan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, “Anlaşmanın sanayi ürünleri dışında başka ürünleri kapsaması için çalışacağız. ‘Yatırımların Karşılıklı Korunması ve Teşviki Anlaşması’ da imzalanmıştır ama bu anlaşmanın sunduğu imkanlardan da yeterince yararlanılamadı. Hava yolu taşımacılığında atılan adımlar deniz yolu taşımacılığında da atılmalı. Bunun yanında Fas’ın Türkiye’deki tanıtımı da daha çok yapılmalı. Çünkü Fas’ın turizm potansiyeli Türkiye’de fazla bilinmiyor” dedi.

ABD’ye ‘sıfır gümrük’ fırsatını gören geliyor

TÜRKİYE’nin Rabat Büyükelçisi Haluk Ilıcak, Türkiye ile Fas arasındaki ekonomik ilişkilerde en önemli anlaşmanın, 2006 yılında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması olduğunu vurguladı. Ilıcak, Türkiye’nin, bu anlaşmayla Fas’tan gelen ürünlere sıfır gümrük vergisi uyguladığını, Fas’ın ise gümrük vergisini kademeli olarak düşürdüğünü anlattı. Ilıcak, 2015 yılında Türkiye ile Fas arasında gümrük vergisinin sıfır olacağını belirterek, şöyle konuştu: “İki ülke arasında ticaretin gelişmesi için başka anlaşmalar da var. Türk işadamlarının yatırımları burada hızla artmaya başladı. Çünkü Fas, Batı Avrupa’ya ve Afrika’ya açılan önemli bir kapı. Ayrıca Fas ile ABD arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması’yla da Fas’tan ABD’ye sıfır gümrükle ihracat yapmak mümkün. Bu faktörler Türk işadamlarını buraya çekiyor. ”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle