GeriEkonomi Türkiye, şanslı dönemin sonuna geldi, Doğu’da terör öne geçti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye, şanslı dönemin sonuna geldi, Doğu’da terör öne geçti

Türkiye, şanslı dönemin sonuna geldi, Doğu’da terör öne geçti
refid:10142040 ilişkili resim dosyası

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, Türkiye’nin son birkaç yıldır yaşadığı şanslı dönemin sonuna gelindiğini belirterek, "Şimdi rüzgar tersine döndü. Yatırım ve üretim ortamını iyileştirecek reformların yapılmasındaki görev ve sorumluluk hükümetin omuzlarındadır" dedi.

Küresel krizin etkisiyle kaynak bulmanın zorlaştığına ve maliyetlerin arttığına dikkat çeken Küçük, yatırımların giderek yavaşladığını ve son açıklanan işsizlik verilerinin de kötüye gittiğini söyledi. "Umutlu olmasak da, bu olumsuz dönemin kısa süreceğini umuyoruz" diyen Küçük, hükümet ve ekonomi yönetiminin yanı sıra, özel sektöre de önemli görevler düştüğünü kaydetti.

Kaynak ihtiyacı

İSO’nun, Doğu Anadolu’daki sanayicilerin sorunlarını yerinde incelemek ve karşılıklı görüşmeler yapmak için Van, Muş ve Bitlis illerine düzenlenen gezisinin ilk durağında Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen meclis toplantısında konuşan Tanıl Küçük, hem İstanbul’da hem Anadolu’da Türk sanayinin son derece güç şartlar altında rekabet mücadelesi verdiğini söyledi. Maliyetlerin, rekabet ettikleri ülkelerden daha yüksek olduğuna dikkat çeken Küçük, "Batısıyla doğusuyla kalkınmak için yatırım yapmak zorundayız. Yatırım yapmak için kaynak lazım. Maalesef yaptığımız üretim, yeteri kadar kaynak yaratmamıza, imkan vermiyor" diye konuştu.

Terör öne geçti

İSO olarak Van’a gelmelerinin özel sektörün kendi üzerine düşenleri yerine getirme arayışının, bir işareti olduğunu ifade eden Küçük, bölgede uzun yıllardır devam eden terörün, ekonomik ve sosyal sorunların önüne geçtiğine dikkat çekti. Küçük, "Bu sorunları daha da derinleştiriyor. Bu bölgede yaşanan sorunlar hepimizi rahatsız ediyor" dedi. Sanayiyi geliştirmek amacıyla, doğu ve güneydoğu illerinde uygulanan teşviklerden istenilen sonuçlar alınamadığını belirten Küçük, bölgelenin ihtiyaçlarına cevap verecek bir teşvik mekanizmasının büyük önem taşıdığının altını çizdi.

5 ile bir OSB olsun

İSO Meclis Başkanı Hüsamettin Kavi ise, her ilde bir organize sanayi bölgesi yerine, 5 ya da 8 ile hizmet edebilecek bir ihtisas organize sanayi bölgesi kurulması gerektiğini söyledi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bölgesel bir modelin uygulanması gerektiğine dikkat çeken Kavi, "5, 6, 7 ya da 8 ili bir araya getirecek bir ölçek ekonomisinin yaratılması lazım. Özel turizm ve gezi programları ortaya çıkabilir. Mevcut teşvik sisteminde buraya yapılacak yeni yatırımlar teşvik ediliyor. Ama burada kurulmuş olanlar bu teşvikten faydalanamıyor. Bunları aşmak lazım" diye konuştu.

Devletten para, pul istemeyiz, bölgemize yatırım bekliyoruz

VAN Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zahir Kandaşoğlu ise, bölge halkının devletten para pul istemediğini belirterek, devletin bugüne kadar Doğu Anadolu Bölgesi’nin altyapı sorununu çözmediğini, yatırımlar için gerekli yatırımları getirmediğini ve eğitim ve sağlık alanındaki görevlerini yapmadığını belirtti. Kandaşoğlu, "Biz buradan milyonlarca ailenin çıkıp batıya gelmesini istemiyoruz. Biz istihdam yaratılsın, yeni yatırımlar yapılsın, sınır ticareti yapılsın istiyoruz. Kandaşoğlu, 57’inci hükümet döneminde son verilen sınır ticaretinin tekrar başlaması halinde, 1 ay içinde 5 bin kişiye iş imkanı sağlanabileceğini de sözlerine ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle