Türkiye rekabet liginde bir basamak geriledi

Hürriyet Haber
20.05.2010 - 12:31 | Son Güncelleme:

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), dün açıklanan Dünya Rekabet Yıllığına göre Türkiye'nin rekabet sıralamasında bir basamak gerilediğini, ekonomik performansta ise 4 basamak ilerlediğini bildirdi.

TÜSİAD tarafından yapılan, dün açıklanan Dünya Rekabet Gücü Yıllığı ile ilgili açıklamada, IMD (International Institute for Management Development) tarafından her sene açıklanan Dünya Rekabet Yıllığı'nın (World Competitiveness Yearbook) ülkelerin rekabet gücü performansını 327 kriter bazında ayrıntılı olarak incelediği ve uluslararası karşılaştırmalara olanak verdiği belirtildi.

Alanındaki temel başvuru kaynağı olan raporun Türkiye bölümünün IMD'nin ülke ortağı olan TÜSİAD tarafından hazırlandığı dile getirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“19 Mayıs 2010 tarihinde açıklanan 2010 yıllığında, 58 ülke arasında Singapur'un 1. sırada, Hong Kong'un 2. ve Amerika Birleşik Devletleri'nin 3. sırada yer aldığı rekabet gücü sıralamasında; Türkiye'nin 48. sırada yer aldığı görülmektedir. Küresel rekabet gücü sıralamasında Türkiye, AB ülkelerinden Romanya, Bulgaristan, Slovenya ve Slovakya; AB aday ülkelerinden Hırvatistan; Rusya, Ukrayna; Ürdün, Arjantin ve Venezuela'yı geride bırakmış durumdadır. Güney Afrika ve Kolombiya'nın yanı sıra, 2010 yılı ilk çeyreğinden itibaren sorunlar yaşayan Yunanistan ve İtalya, çalışmanın 2009 verileri ile sınırlı kalması dolayısıyla, sıralamada Türkiye'nin üzerine çıkan ekonomiler olmuşlar.”

Türkiye'nin rekabet sıralamasında bir önceki seneye göre genel performansta 47. sıradan 48. sıraya düştüğü, ancak ekonomik performansta 4 basamak ilerleyerek 50. sıraya yükseldiği vurgulanan açıklamada, “Kamu verimliliği kategorisinde, Türkiye, 1 basamak ilerleyerek 47. sıraya yükselirken; özel sektör verimliliğinde 6 basamak düşerek 37. sıraya gerilemiştir. Altyapı kategorisinde ise geçtiğimiz yıla göre yerinde sayan Türkiye, bu kategoride 45. sıradaki yerini korumuştur” denildi.

Demografik yapıyı oluşturan faktörler uluslararası karşılaştırmalarda Türkiye ekonomisine üstünlük sağlasa da, işgücünün nüfusa oranı ve toplam işgücü içinde kadın oranının düşük olmasının ülkenin rekabet gücünü törpülemeye devam ettiğinin altı çizilen açıklamada, nüfus ve işgücü piyasası ile bağlantılı olarak, yüksek işsizlik oranının da Türkiye'nin rekabet sıralamasındaki yerini aşağıya çektiği bildirildi.

2010'UN ÖNCELİKLERİ

Açıklamada, Türkiye'de son yıllarda yabancı yatırımların önceki senelere göre önemli oranda artmasına rağmen, toplam yabancı yatırım stokunun hala istenilen düzeylere ulaşmamış olmasının, Türkiye'nin 'Ekonomik performans' kategorisindeki sıralamasını olumsuz etkilediğine, buna karşın, 'Turizm gelirleri' ve 'Portföy yatırımları' kategorisindeki ilerlemenin Türkiye'nin 'Ekonomik performans' kategorisinde 2010 yılında 4 basamak ilerlemesine katkıda bulunduğuna işaret edildi.
Açıklamada yer verilen 2010'a ilişkin öncelikler ise şöyle:

“İşsizlikle savaşmak için gerekli işgücü piyasası reformları yerine getirilmelidir. Enflasyonu düşük seviyelerde tutmaya çalışırken, TL'nin değer kazanmasının ve faizlerin tırmanmasının önüne geçilmelidir. AB müzakere süreci hızlandırılmalıdır. Bütçe disiplini tesis edilmeli ve 2011 yılında güçlü bir Mali Kural uygulamasına geçilmelidir. Toplam faktör verimliliğini artırıcı yapısal mikroekonomik reformların yerine getirilmesi gereklidir.”
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı