GeriEkonomi Türkiye’nin ilk ekolojik halka arzı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’nin ilk ekolojik halka arzı

ANTALYA Çamyuva Beldesi'nde yaklaşık 200 dönümlük bir alanda kurulmuş bir ekoloji parkı olan Naturland de, halka açılmaya hazırlanıyor.

Dokap Şirketler Grubuna ait Favori Dinlenme Yerleri A.Ş. olarak turizm sektöründe yatırım ve işletme faaliyetlerinde bulunan şirketin ilk yatırımı olan 5 yıldızlı Aqua Resort, Kemer'e bağlı Çamyuva Beldesi'nde 1989 yılında inşaa edilerek, 1991 yılında işletmeye açıldı. Ardından 1994 yılında Aqua Resort'ü de içine alacak şekilde, ‘‘Naturland Doğal Yaşam Beldesi’’ yatırımı başladı.

Yaklaşık 85 milyon dolar harcanan Naturland projesi, ekolojinin 3 kesitini parklaştıran ve aynı özellikteki otelleri bünyesinde barındıran bir park haline dönüştü. Yatırımlarının önemli bir bölümünü tamamlamak üzere olan şirket, tamamı ödenmiş 5 trilyon liralık sermayesini 6.5 trilyon liraya çıkartırken, artırılan 1.5 trilyon liranın mevcut ortakların rüçhan hakları kısıtlanarak alka arz edilmesi planlanıyor.

Dokap Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Çakmaklı, Naturland Eco Park & Resort Hotels'in bir tatil köyü veya turistik otel işletmeciliği olmadığını söyledi. Çakmaklı, Naturland'i, bir turizm kompleksi olmanın ötesinde, insanı yenilemeyi amaçlayan, ekolojik dengeleri gözeten bir anlayışı benimseyen insan ile doğa arasında bir uzlaşma noktası olarak değerlendiriyor. Çakmaklı, halka açılma çalışmalarını şöyle değerlendirdi: ‘‘Halka açılmamızın nedeni dünyada artık kişiselleşme dönemi bitti, bunların kurumsallaşması lazım. Finansman herkesin ihtiyacı. Borsa önce bir alışkanlık sonra da paylaşım demek. Bizim süpekülatif birşeyimiz yok. Herşey ortada. Reel davranışı toplumsallaştırmak istiyoruz. Naturland Türkiye'nin ilk ekolojik arzı olacaktır. ’’


Yorumları Göster
Yorumları Gizle