‘Türkiye Konuşuyor’a geçti, mesajını Mevlana’dan verdi

Bülent SARIOĞLU / KONYA
23.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

TOBB’un öncülüğündeki “Türkiye Konuşuyor” bölge toplantılarının ilki Konya’da gerçekleştirildi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Mevlana’nın, “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşabilir” sözünü anımsattı.

ANAYASA Platformu, vatandaşların görüşlerinin doğrudan alındığı bölge toplantılarını Mevlana’nın memleketi Konya’dan başlattı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde 13 çatı sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Anayasa Platformu’nun vatandaşların görüşlerini derlemek amacıyla “Türkiye Konuşuyor” başlığıyla düzenlediği bölge toplantılarının ilki Ankara’daki pilot uygulamadan sonra dün Konya’da gerçekleştirildi. Arama konferansı yöntemiyle 1000 kadar kişinin görüşleri alındı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bütün siyasi partilerin yeni anayasa konusunda anlaştıklarını belirterek, “Yeni anayasa konusunda umutluyum. Çünkü Meclis’de bu irade mevcut” diye konuştu.

Evrensel standartlar

Yeni anayasanın bireyi esas alan, her türlü ayrımcılığı dışlayan, bireylere evrensel standartlarda temel hak ve özgürlüklerden yararlanma hakkı tanıyan bir anayasa olmasını istediklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: “Gelişmiş ülkelerde insanlar hangi haklara sahipse biz onu istiyoruz. Laik, sosyal bir hukuk devleti özelliğini muhafaza eden bir anayasadan yanayız. Onun için Türkiye Konuşuyor platformunu oluşturduk. Gün birlik ve beraberlik günüdür. Hepimizin elbette farklı düşünceleri var. Çatışan menfaatleri var ama konuşmamız lazım. Türkiye konuşsun istiyoruz. Konuşmadığımızdan dolayı sıkıntılarımız var.”

Duyguda anlaşabiliriz

Rifat Hisarcıklıoğlu, “Dar gelen elbiseyi değiştirmeliyiz. Ama bu sefer bu elbisenin dikimini muhakkak milletin yapması gerekir. Mevlana’nın şu sözü pek bilinmiyor: ‘İnsanlarla bir oldun mu bir madensin, bir ulu denizsin. Kendi başına kaldın mı bir damlasın, bir dane’. Konuştukça ne kadar çok ortak sözümüz olduğu da ortaya çıkacak. Hazreti Mevlana diyor ki: Aynı dili konuşanlar değil aynı duyguyu paylaşanlar anlaşabilir” diye konuştu.

Osmanlı’daki kadar

MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, “Millet bütünlüğümüz bozulursa Osmanlı’dan çıkan kadar millet çıkarmak isteyenler var. Bunu karşı hassas olduğumuzu belirtmem gerekir” dedi. BDP’li komisyon üyesi Altan Tan ise konuşmasına “Esselamü aleyküm” diye başladı. Tan, “Uzlaşma, ‘Gelin Hammurabi kanunlarıyla Mussolini’nin Hitler’in kanunlarını cem edelim, buradan bir uzlaşma çıkaralım demek değildir. Değerlere saygılı olur, yeni bir dünya çıkarırız” dedi.

Çiçek: Biz milletin dediğini okumak istiyoruz

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, anayasanın esasen vatandaşın devletten beklentilerinin hukuki şekilde düzenlenmesinden ibaret olduğunu ifade ederek, “Şöyle bir görüş olmasın: ‘Biz ne söylersek söyleyelim, onlar bildiğini okuyacak.’ Sizi temin ederim kimse bildiğini okumayacak. Biz bu defa milletin okuduğunu okumak istiyoruz” dedi. Cemil Çiçek, şöyle konuştu: “Biz bu toplantılarda konuşmak için gelmiyoruz. Çünkü konuşacak olan vatandaşın kendisidir.”

Anayasa sihirli değnek değil

CHP’li Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Atilla Kart “Anayasa sihirli değnek değil. Bu komisyonun güvenilirliği adına ihtilal kanunlarına, 105 kanuna sahip çıkmayalım, onları da değiştirelim. İhtiyatlı bir iyimserlik içinde olduğumu özellikle vurgulamak istiyorum” diye konuştu.

Mehmet Ağa el yazısıyla gönderdi

TBMM eski Başkanı Mehmet Ali Şahin, “Safranbolu’nun Aşağıdönen Köyü’nden Mehmet Bey, 15 sayfalık el yazısıyla öneriler göndermiş. Demek ki çalışmalar köydeki Mehmet Ağa’ya kadar ulaştı. Bu beni umutlandırdı” dedi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı