GeriEkonomi Türkiye, Kasımda hiç hak etmediği bir krizi yaşadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye, Kasımda hiç hak etmediği bir krizi yaşadı

Bankaların döviz politikasındaki sıkıntıları, yabancı fonlarının çıkması, dedikodular ve sıkıntıda olan bankaların fona devredilmeleriyle birlikte krizin oluştuğunu kaydeden Ahmet Kılıçoğlu, ‘‘Haketmediğimiz bir kriz yaşadık. Piyasada hemen hemen hergün çıkan dedikodulara itibar etmeseydik bu kadar büyük kriz yaşamazdık. Bu krizle birlikte Türkiye'nin yurtdışındaki itibarı zedelendi’’diye konuştu.

Kılıçoğlu, krizin etkilerinin çabuk geçmesi ve itibarımızın artması için siyasi otoritenin üç ay içerisinde makro ekonomik programın uygulanmasında etkileyici olması gerektiğini ifade ederek, ‘‘Özeleştirme ve fondaki bankaların satışına ilişkin yurtdışına sinyal vermemiz lazım. Dışarıdan merakla bu gelişmeleri bekliyorlar. 2001 yılının ilk üç ayı içerisinde olumlu tablo sergileyebilirsek program rayına oturabilir’’dedi.

2000 yılında programın en fazla sıkıntıya soktuğu ihracatçılara da madalya verilmesi gerektiğini de hatırlatan Kılıçoğlu şöyle konuştu: ‘‘Hem kur makası, hem petrol fiyatları ve euro'nun kaybına rağmen ihracat sektörü 99 yılına göre yüzde 0.8 artmıştır. Eximbank olarak bizde 400 milyon dolar kredi kullandırdığımız 779 firmanın 4 Aralık 2000 ile 15 Ocak 2001 tarihleri arasında dolacak vadelerini bir ay süreyle uzattık. Gelişmelere göre yeni bir uzatmaya daha gidilebilir. Biz 2001 yılında ihracat sektörüne 4 milyar doları nakdi 3 milyar doları da sigorta-garanti desteği olmak üzere 7 milyar dolar civarında destek sağlamayı öngörüyoruz. İhracat Türkiye için çok önemli. Sadece para getiriyor diye değil kaliteyi arttırdığınıda göz önüne almalıyız.’’


Yorumları Göster
Yorumları Gizle