GeriEkonomi Türkiye kart sayısında dünya 11'si
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye kart sayısında dünya 11'si

Türkiye, 2004 yılında 42 milyon adete ulaşan kart sayısı ile dünya sıralamasında 11., 65 milyar dolara ulaşan işlem hacmi ile 12. sırada yer aldı. The Nilson Report'un 2004 yılı listesine göre, İş Bankası, kart sayısı ve işlem hacmi bakımından Türk bankaları arasında 1., Avrupa'da 20. sırada bulunuyor.

Ödeme sistemleri alanında dünyanın önde gelen yayınlarından The Nilson Report'un 2004 yılı sıralaması açıklandı.
Dünya genelinde işlem hacmine göre en büyük 500 finansal kuruluşun değerlendirmeye alındığı sıralama, kredi ve banka kartları ile yapılan harcamaların yanında nakit avans işlemleri de dahil olmak üzere tüm kartlı işlemleri veri olarak alıyor.

The Nilson Report'un sıralamasına göre, toplam 8,23 milyon banka ve kredi kartı bulunan İş Bankası'nın kartları ile 2004 yılında 16,8 milyar dolar tutarında işlem gerçekleştirildi. Bu kart sayısı ve işlem hacmi ile Türk bankaları arasında 1., Avrupa'da da 20 sırada yer alan İş Bankası, dünya genelinde ise 268 banka arasında 54. sırada bulunuyor.

Rapora göre, kart sayısı 2003 yılına göre yüzde 28 artış göstererek 42 milyon adete ulaşan Türkiye, dünya sıralamasında 11. basamakta yer aldı. Türkiye'de banka kartları ve kredi kartları ile yapılan işlemler de 2004'te bir önceki yıla göre yüzde 53 artış göstererek 65 milyar dolar düzeyine çıktı. Türkiye, bu işlem hacmi ile dünya sıralamasında 4 basamak atlayarak 12. sıraya yükseldi.

The Nilson Report, MasterCard'ın Maestro kartı hariç olmak üzere, Visa ve MasterCard'ın tüm kredi kartları, banka kartları, ön ödemeli tüketici ve ticari ürünlerine ilişkin veriler kullanılarak hazırlanıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle