Türkiye-İsrail arasında deniz altı enerji köprüsü

Hürriyet Haber
12.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye ile İsrail arasında denizden birbirine bağlanacak elektrik iletim hattı kurulması için önemli adımların atıldığını bildirdi. İsrail Enerji ve Altyapı Bakanı Binyamin Fouad Ben Eliezer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’i makamında ziyaret etti.

Ziyaretin ardından Zorlu Enerji Grubu ile İsrail Solbar Enerji Şirketi arasında, 100 megavat (mw) elektrik ve 70 ton/saat buhar kapasiteli enerji tesisi anlaşması yapıldı.

ÖNEMLİ ADIM ATILDI:

İki ülke bakanları huzurunda yapılan anlaşmaya Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu ile Solbar Enerji Şirketi Başkanı Oded Shefi imza koydu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İsrailli Bakan Eliezer ile elektrik, petrol, doğaz ve su konusunda görüştüklerini, iki ülke teknik heyetlerinin ise daha önce yürütülen konular üzerinde mutabakatta bulunduklarını söyledi. Yakın bir gelecekte Türkiye ile İsrail arasında elektrik iletim hattı kurulmasının söz konusu olabileceğini belirten Güler, ‘Bunun için önemli bir adım atıldı. Denizden Türkiye ile İsrail’i birbirine bağlayacak iletim hattı için görüşmeler gerçekleştirildi’ diye konuştu.

SU BORU HATTI DA VAR:

Türkiye ile İsrail arasındaki su konusunu daha da genişletmek istediklerini belirten Güler, bu projenin sadece Türkiye ile İsrail arasında değil, İsrail’in komşuları olan Ürdün ve Filistin’i de kapsayacak şekilde boru ile su götürme konusunu da İsrailli bakan ile görüştüklerini kaydetti. Güler, doğalgazın Türkiye’den İsrail’e boru ile uzatılması ve boğazlardan geçişin rahatlatılması amacıyla Samsun-Ceyhan Boru Hattı Projesi olarak düşünülen hattı Aşkelon-Elat hattı ile birleştirme imkanlarının araştırılmasının da konuşulan diğer konular arasında olduğunu söyledi. Güler, ‘Yapılmasını düşündüğümüz Samsun-Ceyhan’ın kısmeti bu tarafa doğru bir alternatif olarak ortaya çıkmış oldu. Buna ilgi ile yaklaşıyorlar. Çünkü bu petrolün Hindistan dahil olmak üzere Uzakdoğu’ya iletilmesi mümkün olabilecek’ diye konuştu.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı