GeriEkonomi Türkiye, ‘IMF’siz devam’ gururu yaşıyor, Kürt açılımı riski artırıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye, ‘IMF’siz devam’ gururu yaşıyor, Kürt açılımı riski artırıyor

Türkiye, ‘IMF’siz devam’ gururu yaşıyor, Kürt açılımı riski artırıyor
refid:13053448 ilişkili resim dosyası

Ekonomi gazetesi Financial Times, Türkiye dosyasında ‘Kürt açılımı’na da değinerek, “Bu reformlara çok ihtiyaç duyulsa da siyasi gerginlikleri tetikledi” dedi. Gazete 50 yıldan sonra IMF denetiminden çıkmanın da Türkiye için bir ‘gurur kaynağı’ olduğunu yazdı.

FINANCIAL Times (FT), ‘Türkiye’de Yatırım Yapmak’ başlığı ile yayımladığı geniş dosyada, ‘Kürt Açılımı’ gibi reformların, çok ihtiyaç duyulsa da siyasi gerginlikleri tetiklediğine ve bunun ekonomik faaliyetler açıdan oluşturduğu riske dikkat çekildi. Gazete “Adalet ve Kalkınma Partisi’nin, (AK Parti) hâlâ yabancıları, dış çapalar olmadan istikrarı koruyabileceği konusunda ikna etmesi gerekir” görüşünü savundu.
Bankacılık sektöründen enerji, ilaç sanayi, turizm ve Türkiye-Irak ilişkilerine kadar birçok konunun incelendiği dosyada, şu değerlendirmeler yer aldı:

Yatırımcı ilgisi azaldı

Sayın Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi yabancıları, dış çapalar olmadan istikrarı koruyabileceği konusunda ikna etmeli. Erdoğan, IMF’nin mali politikasını dikte etmesine izin vermeme konusunda kararlı ve AB’ye katılım olasılığı o kadar uzak ki artık yatırımcıların ilgisini çekmiyor.

En büyük riskler siyasi

Bunun yerine AK Parti, Kürtlerin ve diğer azınlıkların haklarını genişletmeye yönelik reformlar için bastırıyor. Bu reformlara çok ihtiyaç duyulsa da siyasi gerginlikleri tetikledi. Paradoksal olarak krizin en kötüsü geride kalırken bazı riskler artabilir. Her zaman olduğu gibi bütün bu faaliyetler için en büyük riskler siyasidir. Halen şirketler, komşular ile daha yakın ticari ilişkileri teşvik eden AKP’nin, hiperaktif dış politikasından yararlanıyor.

Ordu ve yargı ile çatışma

İç politika, gergin olmayı sürdürüyor. AK Parti’nin 2007 ve 2008’deki ordu ve yargı ile büyük çatışmaları, daha düşük düzeydeki bir gümbürtüye dönüşmüştü. Ancak gerginlikler son günlerde, askerlerin, AK Parti’nin itibarını sarsmaya yönelik projelerinin olduğunu öne süren imzasız mektuplar ve hükümetin izin verdiği, laik yargıç ve savcıların dinlenmesi olaylarına ilişkin tartışmalarla önemli ölçüde artı.

IMF’ye karşı gururlu

50 yıldan sonra IMF’nin denetiminden çıkmak, Türkiye için bir gurur kaynağını oluşturdu. Küresel krizin, birçok ülkeyi IMF’nin kucağına ittiği bir dönemde Türkiye’nin ekonomik yönetimde yeni bir bağımsızlığı ortaya koyma şansına kavuştu. Türkiye Orta Vadeli Programı’nda bütçe açığını 2011’de yüzde 4’e indirmeyi hedefledi. Ancak detaylı bilgi olmaması, planın inandırıcılığını azaltıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle