GeriEkonomi Türkiye İktisat Kongresi 5 Mayıs'ta
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye İktisat Kongresi 5 Mayıs'ta

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, 5-9 Mayıs tarihleri arasında 4'üncüsü düzenlenecek Türkiye İktisat Kongresi'nde, uzun vadede bilgi toplumuna dönüşme ve Avrupa Birliği'ne üyelik perspektifinin ele alınacağını açıkladı.

Şener, İzmir'de düzenlenecek Türkiye İktisat Kongresi'ne ilişkin düzenlediği basın toplantısında, daha önce 17-20 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan Kongre'nin, düzenleneceği mekanda çıkan yangın nedeniyle 5-9 Mayıs tarihlerine çekildiğini hatırlattı. 

Daha sonra Kongre'nin tarihçesine değinen Bakan Şener, ilk İktisat Kongresi'nin, Atatürk'ün önderliğinde 17 Şubat-4 Mart 1923 tarihinde İzmir'de düzenlendiğini kayderken, burada Türkiye'nin iktisadi envanterinin çıkarıldığı ve yol haritasının belirlendiği bir organizasyon olduğunu vurguladı.
  
Başbakan Yardımcısı Şener, 2. İktisat Kongresi'nin ülkenin ekonomik ve sosyal politikalarda köklü bir değişime gidildiği bir dönemin başında, 2-7 Kasım 1981 tarihlerinde gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Şener, 3. Kongre'nin ise ekonomik ve sosyal değişimin hız kazandığı 1990'lı yılların başında, 4-7 Haziran 1992'de yapıldığını anlatarak, bu Kongre'de de ekonomik ve sosyal yapının 1980 sonrası gösterdiği değişikliğin irdelendiğini, ileriye yönelik politika önerilerinin ortaya konulduğunu kaydetti.

KONGRE'DE NELER ELE ALINACAK?

Abdüllatif Şener, yurtiçi ve yurtdışından büyük katılımla gerçekleşmesi beklenen 4'üncü İktisat Kongresi'nde, uzun vadede bilgi toplumuna dönüşme ve AB'ye üyelik perspektifinin ele alınacağını söyledi.

Şener ayrıca, istikrarlı büyüme, bölgesel gelişme dinamiklerinin harekete geçirilmesi, gelir dağılımın iyileştirilmesinin de ele alınacak konular arasında yer aldığını ifade etti.
   
AĞIRLIK ÇALIŞMA GRUPLARINDA

Kongrede çalışmaların tebliğ sunuşları, paneller ve çalışma gurplarının rapor sunumları olmak üzere üç alanda yürütüleceğini açıklayan Şener, ''2004 Kongresi'nde öncekilerden farklı olarak,     bilimsel faaliyetlerin ağırlığı tebliğ sunuşlarından ziyade çalışma gruplarına kaydırıldı'' diye konuştu.

Şener, 3. Kongre'de 48 adet olan tebliğ sunuşunun, bu Kongre'de 20'ye indirildiğini, buna karşılık 12 adet olan çalışma grubu sayısının 22'ye çıkarıldığını kaydetti.

Tebliğlerin değerlendirilmesi için, 94 akademisyen ve uzmanın katılımıyla 7 adet bilim komitesinin oluşturulduğunu da anlatan Şener, Kongre kapsamında değerlendirilmek üzere DPT'ye iletilen 300'ü aşkın tebliğden 108 adedinin kongre dokümanı olarak yayınlanacağını, 20 tanesinin de oturumlarda tartışmaya açılacağını anlattı.
  
PANEL KONULARI

Şener'in verdiği bilgiye göre, paneller, sürdürülebilir yüksek büyüme ve makroekonomik istikrar, girişimciliğin teşvik edilmesi ve rekabet gücünün artırılması, gelir dağılımı ve yoksullukla mücadele stratejileri ve bölgeseler gelişme stratejileri konularında düzenlenecek.

Kamuda iyi yönetişim, üyelik perspektifinde Türkiye-AB ilişkileri ve bilgi ekonomisine ve bilgi toplumuna geçiş de panellerin konuları arasında yer alıyor.
   
ÇALIŞMA GRUPLARI

22 çalışma grubununun faaliyet konuları arasında, mali piyasalar, fiyat istikrarı, yabancı sermaye, büyüme stratejileri, tarımsal yapıda dönüşüm, sanayinin gelişme stratejileri, kobi, enerji, ulaştırma sektörü, turizm, müteahhitlik hizmetleri, eğitim ve insangücü, istihdamın artırılması, bilim ve teknoloji politikları, afet yönetimi, sağlık reformu ve bölgesel gelişme bulunuyor.
   
KİMLER KATILACAK?
 
Kongreye, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler, bürokratlar ve yerel idarecilerin yanı sıra yurtiçi ve yurtdışından akademisyenler katılacak.
 
Kongrede, IMF Başkanvekili Anne Krueger ve OECD Genel Sekreteri Donald Johnston ve Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Francois Bourguıgnon'un birer konuşma yapması bekleniyor.
 
Kongreye, 120'nin üzerinde yerli ve yabancı basın mensubu da davet edildi. Şener, Kongre'de yoğun bilimsel faaliyetlerin yanı sıra sosyal faaliyetlere de yer verileceğini açıkladı. Şener, Kongre sırasında, e-Dönüşüm Türkiye çalışmaları ve e-Devlet sergilerinin açılacağını ifade etti.
   
KONGRE'NİN YENİ ADI

Bu arada 2'nci ve 3'üncü Kongrelerin İzmir İktisat Kongresi olarak adlandırıldığını hatırlatan Şener, bilimsel tartışmalar sonucu Kongre'nin adının Türkiye İktisat Kongresi olmasına karar verildiğini ifade etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle