GeriEkonomi Türkiye için Apple’dan vazgeçti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye için Apple’dan vazgeçti

Türkiye için Apple’dan vazgeçti
refid:26580232 ilişkili resim dosyası

Apple’ın tasarımcısı Ulrich Barnhoefer İstanbul’a yerleşti.

İLK iPhone’dan 5S’e kadar 400 milyondan fazla Apple cihazında imzası bulunan Ulrich Barnhoefer, Türkiye’ye taşındı. Atölye İstanbul adında bir tasarım atölyesi kuran eski Apple tasarımcısı, Türklerin kıvrak zekâsından etkilendiğini söyledi.

TEKNOLOJİ devi Apple’ın 8 yıldan beri yönetici kadrosunda yer alan ve iPhone başta olmak üzere tüm cihazlarda imzası bulunan tasarımcı Türkiye’ye taşındı. Apple’ın sistem dizaynı ve inovasyon yönetimi bölümünde direktörlük yapan Dr. Ulrich Barnhoefer, Türk tasarımcılar olan Kerem Alper ve Engin Ayaz adındaki tasarımcılarla ortak olarak ‘Atölye İstanbul’ adında bir tasarım atölyesi kurdu. Apple için geliştirdiği 38 patent ile adını sık sık duyuran Barnhoefer’ın imzası 400 milyon adetten fazla Apple cihazında bulunuyor. Bu cihazların içinde ilk iPhone modelinden iPhone 5S’e kadar tüm iPhone modelleri yer alıyor.

TÜRKLER KIVRAK ZEKÂLI

Barnhoefer’ın Türkiye yolculuğu yaklaşık 1 yıl önce Kerem Alper ve Engin Ayaz ile tanışmasıyla başlıyor. Disiplinlerarası bir atölye kurmak istediklerini anlatan Kerem Alper ve Engin Ayaz, sonrasında Barnhoefer’ı ortak olarak Atölye İstanbul projesine dahil ediyor. Apple’dan istifa eden Barnhoefer, yaklaşık iki ay önce İstanbul’a taşınıyor. Türklerde yaratıcı kimliğin, heyecanlı yapının, kıvrak zekanın ve beyni kullanış yapısının dünyada hiçbir yerde bulunmadığını ifade eden Barnhoefer, Türkiye’de bulunmaktan heyecan duyduğunu ifade ediyor.

FİKİRLER ÜRÜN OLACAK

Barnhoefer’ın ortak olduğu Atölye İstanbul, Türkiye’de tasarım alanındaki atölyeler arasındaki birçok ilki barındıracak. Atölye İstanbul Kurucu Ortağı Kerem Alper, farklı fakültelerden veya mesleklerden insanların bir arada çalışmasını sağlamak istediklerini belirtiyor. Alper, “Atölyemizin paydaşları arasında mimar, girişimci, tasarımcı, grafiker, mühendis, zanaatkar, mühendis, yazar ve sanatçı olmak üzere birçok farklı meslek bulunuyor. Birbirlerinin söz sahibi olabileceği ve danışabileceği bir atölye olacak. Artık fikirlerle beraber prototiplerin de konuşmasını istiyoruz. Herkesin bir fikri var, hayali var. Biz bunu bir ürüne veya bir hizmete dönüştürmek istiyoruz. Bizim de amacımız bunun altyapısını kurmak” dedi.
Atölyenin bir diğer kurucu ortağı Engin Ayaz ise protipleme alanında hem dijital hem de geleneksel üretim aletlerinin yer alacağı ve burada da 3D printerdan torna makinesine kadar birçok aletin olacağını kaydetti.

Ulrich Barnhoefer kimdir?

TASARIM ve inovasyon konusunda teknoloji devleriyle çalışan Barnhoefer’ın Apple’dan önceki meslek hayatı da dikkat çekiyor. Apple öncesinde Siemens, İnfineon ve Kodak’ta inovasyon ve tasarım danışmanı olarak çalışan Barnhoefer, disiplinlerarası sistem tasarımı alanında öne çıkıyor. Barnhoefer’ın eğitim aldığı okullar arasında Münih Tenik Üniversitesi ve Stanford Üniversite’si bulunuyor.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle