GeriEkonomi Türkiye Hugo Boss'un merkez üssü oluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye Hugo Boss'un merkez üssü oluyor

Dünyaca ünlü hazır gieyim üreticisi Hugo Boss, 6 ay boyunca yaptığı inceleme sonucu üç ülke arasında Türkiye'yi 15 yıl içinde merkez üs yapma kararı aldı. Şirket, İzmir'de 50 milyon marklık (8 trilyon lira) yatırımla Almanya ve ABD'den sonra dünyadaki üçüncü fabrikasını kuracak.

Dünyaca ünlü hazır giyim markası Hugo Boss, Türkiye'yi önümüzdeki 15 yıllık dönemde merkez üs olarak seçti. Hugo Boss iki yıl içinde Türkiye'ye tek başına gelerek, üretim, dağıtım ve pazarlama alanlarında 50 milyon marklık (8 trilyon lira) yatırım yapacak. Hugo Boss Almanya ve ABD'den sonra üçüncü fabrikasının yapımına İzmir'de Ege Serbest Bölgesi'nde başladı. Hugo Boss'un Türkiye'de yaptığı yatırım yüzde 100 yabancı sermaye ile gerçekleşecek. Hugo Boss Türkiye Genel Müdürü Sezai Kaya, yatırım yapmak için Malta, Portekiz ve Türkiye üzerinde 6 ayda karar alabildiklerini, sonunda bu üç ülkeden Türkiye'yi tercih ettiğini belirterek, ‘‘Hugo Boss için Türkiye önümüzdeki 15 yıl içinde merkez olacak. Türkiye, Uzakdoğu ve Doğu Avrupa'ya göre pahalı. Ancak kalitede çok iyi noktada. O nedenle Türkiye'yi seçtik. Ege Serbest Bölgesi'indeki fabrikanın yapımı mayıs ayında bitecek’’ diye konuştu. Hugo Boss'un dünya çapındaki 1997 cirosu 1.4 milyar mark olarak gerçekleşti. Bu cironun 1998 sonunda ise 1.7 milyar marka ulaşması bekleniyor.

NEDEN TÜRKİYE

Sezai Kaya, İzmir'deki fabrikanın Almanya'nın Metzigen kentindeki fabrikanın yerini alacağını açıklayarak, Hugo Boss'un bundan böyle Batı Avrupa dışındaki dağıtımını Ege'den yapacağını söyledi. Kaya Türkiye'yi seçiş nedenlerini şöyle anlattı:

Türkiye'yi ucuz olduğu için seçmedik. Kaldı ki Türkiye Doğu Avrupa'ya göre üretimde pahalı. Ancak Türkiye'de kalite bilinci arttı, konfeksiyon üretimi ileri bir noktaya geldi. Türkiye ekonomik sorunlarına rağmen bölgesinde gelişme potansyeli olan bir ülke. Bunun yanında Türkiye'nin Avrupa'ya yakın olması çabuk teslimatta avantaj sağlıyor.

Ege üzerinden Türkiye'nin kuzeyine, güneyine ve Doğu Avrupa'ya dağıtım yapacağız. Bu açıdan Türkiye sadece üretim değil aynı zamanda dağıtım üssü olacak. Hugo Boss dünyadakİ en gelişmiş yeni teknolojisini de Ege'deki fabrikaya getirecek. Fabrika 23 bin metrekarelik kapalı alanda yeralıyor. Geri kalan 15 bin metrekarelik alanı ise Hugo Boss'un dağıtım merkezini yapmakta değerlendireceğiz.

İKİ AŞAMA

Türkiye'de iki aşamalı bir yatırım planı uyguluyoruz. İlk olarak Mayıs ayında tamamlanacak fabirakaya 25 milyon marklık yatırım yapıldı. Bu fabrikada bin işçi çalışacak ve günlük üretim kapasitesi bin 600 takım olacak. Bir süre sonra bayan giyim üretiminin de başlamasını planlıyoruz.

İkinci 25 milyon marklık yatırımımız ise dağıtım alanında olacak. Böylece iki yıl içinde 50 milyon marklık yatırım tamamlanacak. Bu arada Türkiye'den alımımızı artıracağız. Türkiye'den iç çamaşırı, deri gibi alanlarda alım yapıyoruz. Bu alımı da daha da artıracağız ve bu alımları İzmir'de kurulan dağıtım merkezimiz gerçekleştirecek. Hugo Boss Türkiye Genel Müdürü Sezai Kaya, iki yıl sonra Türkiye'de 20 mağazalık bir zincir hedeflediklerini belirterek Türk tüketicisine daha iyi kanallarla ulaşacaklarını söyledi. Kaya, ''türkiye'deki iç pazarın fotoğrafını çekiyoruz. Bu çalışmamız beş altı ay içinde tamamlanacak. türk tüketicisine daha rahat ulaşacağız. Şimdiden iki yılda 20 mağaza hedeflediğimizi söyleyebilirim. '' dedi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle