GeriEkonomi Türkiye gelirine göre çok tüketiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye gelirine göre çok tüketiyor

Türkiye gelirine göre çok tüketiyor
refid:4947677 ilişkili resim dosyası

Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkelerle kıyaslandığında, 2005 yılı itibariyle kişi başına gelir bakımından "en fakir ülke" konumunda olan Türkiye’nin ’haneleri’ olması gerekenden fazla harcama yapıyor. Üretiminin yüzde 80,5’ini tüketen Türkiye’de, tüketim içinde hane halkı tüketiminin oranı yüzde 84,5’i buluyor.

Ankara Ticaret Odasının (ATO) Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) Milli Gelir İstatistikleri veri tabanından yararlanarak hazırladığı "Tüketen Türkiye" raporuna göre, Türkiye, gelirinin çok önemli bir kısmını tüketiyor. Satın alma gücü paritesi hesaplamalarına göre, Avrupa Birliği ortalamasının yüzde 31’i kadar kişi başına gelir yaratabilen Türkiye, ürettiği her 100 euronun 80.5’ini tüketime harcıyor. Avrupa’nın en zengin ülkesi Lüksemburg ise ürettiği her 100 euronun 56.3 eurosunu harcıyor. AB’nin en zengin ikinci ülkesi İrlanda’da ise her 100 euronun 60.3 eurosu tüketime gidiyor. 9 AB ülkesi ise tüketime Türkiye’den daha fazla pay ayırıyor. Raporda, bunların İngiltere, Fransa, Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan, Portekiz, Malta, Polonya, Litvanya ve Letonya olduğu belirtildi. Bu ülkelerin içinde tüketime en yüksek payı yüzde 88.6 ile Malta ayırıyor.

DEVLETİMİZ AZ TÜKETİYOR: Satın alma gücü paritesi hesaplamalarına göre Türkiye’de 2005 yılında kişi başına 5 bin 800 avroluk toplam tüketimin 4 bin 900 avrosunun haneler tarafından gerçekleştirildi. Kemer sıkan devlet ise sadece 900 avro harcadı. Raporda, şu bilgilere yer verildi: "Yüksek tüketim oranlarına sahip ülkeler ile Türkiye karşılaştırıldığında, bu ülkelerin tüketimlerinde devlet harcamalarının daha yüksek pay aldığı görülüyor. Gayri safi yurtiçi hasıla içinde devlet tüketimi Fransa’da yüzde 23.7, Malta’da yüzde 22 iken Türkiye’de bu pay sadece yüzde 13.1."

EN ÇOK MİDEMİZE: Sabit fiyatlarla yapılan milli gelir hesaplamalarına göre 2005 yılında Türkiye’de hanelerin harcamaları içinde en yüksek payı "gıda ve içki harcamaları" aldı. Haneler her 100 YTL’nin üçte birini gıda ve içkiye ayırıyor. Gıda harcamalarından sonra ikinci sırada "dayanıklı tüketim malları" geliyor. Her 100 YTL’nin 22 YTL’si dayanıklı tüketim mallarına gidiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle