GeriEkonomi Türkiye en fazla uluslararası yatırım çeken ülkeler arasında 16. sırada
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye en fazla uluslararası yatırım çeken ülkeler arasında 16. sırada

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü (UNCTAD) tarafından yayınlanan 2007 Dünya Yatırım Raporuna göre, Türkiye 20,1 milyar dolarla en fazla uluslararası yatırım çeken ülkeler arasında 16. sırada yer aldı.

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Uysal, Yönetim Kurulu Üyeleri ve YASED Genel Sekreteri Mustafa Alper, UNCTAD'ın tüm dünyada eş zamanlı olarak açıklanan Dünya Yatırım Raporu'nun tanıtımı dolayısıyla İstanbul'da bir basın toplantısı düzenledi.

Rapora göre, dünya genelinde uluslararası doğrudan yatırım girişleri 2006'da önceki yıla göre yüzde 38,0 artışla 1,3 trilyon dolara ulaştı.

Dünyada en fazla uluslararası doğrudan yatırım çeken ülkeler ABD ve İngiltere olurken Türkiye 20,1 milyar dolarla 16. sıraya yükseldi. Aynı kategoride Türkiye 2005 yılında 23'üncü sırada yer alıyordu. Gelişmekte olan ülkeler arasında Türkiye 5'inci sırada yer aldı.

Rapora göre Türkiye, dünya genelindeki uluslararası doğrudan yatırımlardan aldığı payı 2006 yılı itibariyle yüzde 1,5'e çıkarırken, gelişmekte olan 160 ülke toplamında ise payını yüzde 5'in üzerine yükseltti.

Dünya Yatırım raporuna göre, Türkiye en fazla uluslararası yatırım yapan ülkeler arasında 51'inci, en fazla uluslararası doğrudan yatırım stoğu olan ülkeler arasında da 27'nci sırada yer aldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle