Türkiye’den fiber kablo uzattı, KKTC’yi ‘bilişim adası’ yapmaya soyundu

Hanife BAŞ
07.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk Telekom, Samandağ ile KKTC arasında inşa ettiği 213 kilometrelik fiber optik ağla teknoloji köprüsü kurdu. Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani, Turcyos II projesinin bölgede iletişim merkezi olma vizyonlarını güçlendireceğini söyledi.

TÜRK Telekom, 10 milyon dolar yatırım yaptığı Turcyos II fiber optik kablo sistemi projesiyle KKTC’yi bilişim adasına dönüştürecek. Proje kapsamında Hatay Samandağ’dan, Kıbrıs Gazimağusa arasında 213 kilometrelik denizaltı ve 75 kilometrelik karasal uzantı ağı kuruldu. Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani, grup olarak Türkiye ile KKTC arasında bir teknoloji köprüsü olduklarını belirterek, KKTC’de yeni teknolojilerin daha yüksek hızlarda kullanımının önünü açtıklarını söyledi.
Veri daha hızlı olacak
Girne’de Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve KKTC Başbakanı İrsen Küçük’ün katılımıyla Türkiye-Turcyos II fiber optik kablo sisteminin açılışı yapıldı. Kanafani, “KKTC’de ses, veri artık daha hızlı olacak. KKTC yeni teknolojiyle tanıştı” dedi. Grubun bu yıl 2.2 milyar TL’lik altyapı yatırımı planladığını da hatırlatan Kanafani, projenin akıllı büyüme stratejileri ve bölgede iletişim merkezi olma vizyonları çerçevesinde attıkları adımlardan biri olduğunu kaydetti.
İletişim köprüsü
Türk Telekom CEO’su Gökhan Bozkurt ise, hizmetlerini ve yatırımlarını ülke sınırlarının dışına taşıdıklarını vurgulayarak, şunları söyledi: “Doğu ile batı arasında bir iletişim köprüsü olmak ve Türkiye’yi bölgenin yeni iletişim merkezi haline getirmek için altyapı yatırımlarına hız kesmeden devam ettik. Açılışını yaptığımız karasal ve denizaltı fiber optik hattı, uluslararası ses ve veri taşımacılığı alanında attığımız önemli adımlar arasında. Bu teknoloji köprüsüyle KKTC’nin yeni nesil iletişim hizmetlerine hızla erişmesi sağlanacak. Dünyayı konuşturan Türk olarak bölgemize ve ülkemize değer katmaya devam edeceğiz.”
Alternatif bağlantı
Bozkurt, fiber optik kablolarını son altı yılda yüzde 40 artırdıklarını da kaydederek, şöyle konuştu: “Türkiye ve Avrupa’da fiber optik altyapı 160 bin kilometreye ulaştı. Satın aldığımız Pantel’in 16 ülkede 27 bin kilometre fiber optik ağı var. KKTC’de açılışı yapılan sistemle daha hızlı ve kaliteli data kullanımı olacak. KKTC’de kurduğumuz fiber optik hat sadece ülke için değil Güney ülkeleri için de alternatif olacak. Doğu Akdeniz’e bağlantı sağlayacak. KKTC, yeni nesil iletişimden etkin yararlanacak.”
Bilişim adası olacak
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Bir turizm ve eğitim adası olan KKTC iletişim altyapılarının tamamlanmasıyla bir bilişim adası haline gelecek. Türkiye’de bilişim hızla gelişiyor bunu eş zamanlı KKTC’ye  de taşımak istiyoruz. KKTC’de e-devlet altyapısını da oluşturacağız” dedi.

İzolasyon bilişimdeki yatırımlarla aşılacak

KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Türk Telekom sayesinde iki ülke arasındaki ses ve veri trafiğinin daha sağlıklı sağlanmasına imkan tanınacağını ifade etti. Küçük, “Teknoloji alanında da Kuzey Kıbrıs’a desteğini esirgemeyen Türkiye iletişimde de dünyada söz sahibi. İzolasyonları yıkıp dünyaya açılmak bu yatırımlarıyla daha kolay olacak” dedi.

Doğu Akdeniz’in can damarı olacak

TÜRK Telekom Uluslararası ve Toptan Satış Bakanı Mehmet Toros, Turcyos 2’nin 1994’de adaya Mersin üzerinden giden fiber optik hat Turcyos I’in yedeği olduğunu belirterek, “İki ülke arasında mevcut kablo sistemi 1994’de Mersin Bozyazı ile Girne arasında Turccyos I Projesi kapsamında yapılmıştı. İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla KKTC’nin hızla artan sabit ve mobil ses trafiğini rahatlatmak için bu projeyi uygulamaya aldık” diye konuştu. Turcyos II kapsamında, Hatay Samandağ’dan Gazimağusa İskele’ye uzanan 213 kilometrelik denizaltı ve 75 kilometrelik karasal fiber optik köprüsü kuruldu. Sistem Doğu Akdeniz’in internet trafiği için can damarı olacak.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı