GeriEkonomi Türkiye’den bu yıl da 850 milyon lira geliyor, artık kandırmayalım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’den bu yıl da 850 milyon lira geliyor, artık kandırmayalım

Türkiye’den bu yıl da 850 milyon lira geliyor, artık kandırmayalım
refid:12259588 ilişkili resim dosyası

KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar, Türkiye’nin KKTC’ye bu yıl yatırımlarla birlikte yaptığı yardımın 850 milyon liraya çıktığını açıkladı ve “Türkiye yardımları sürekli artırmak zorunda kalıyor. Ekonomiyi düzeltemezsek siyasi olarak da yaşayamayız” dedi.

KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar’ı isyan etme noktasına getiren KKTC kamu maliyesindeki savurgunlıkta fazla mesailer, buzdağının görünen yüzü. Maliye Bakanı Tatar, Türkiye’nin yatırımlarla birlikte yaptığı yardımın bu yıl 850 milyon liraya çıktığını açıkladı ve “Türkiye yardımları sürekli artırmak zorunda kalıyor. Ekonomiyi düzeltemezsek siyasi olarak da yaşayamayız” dedi. Maliye Bakanı Tatar, geçmiş dönemde Türkiye’nin kandırıldığını ve yardımı sürekli artırmak zorunda kaldığını da belirterek, artık buna son vermek gerektiğini anlattı. Tatar, 2009 yılı için bütçede 205 milyon lira açık hesaplandığını, bu rakamın da ilk 4 ayda geçildiğini ve yaptıkları ek bütçe ile Türkiye’nin yıl sonuna kadar 300 milyon lira daha katkı yapacağını söyledi.

5.400 yeni istihdam
36 milyon lira hesaplanırken, 65 milyona çıkan fazla mesailerin ise sorunlardan sadece biri olduğunu vurgulayan Tatar şöyle konuştu: “Türkiye’yi geçmişte kandırdılar. İnşaat patlamasıyla ekonomi büyüdü. 1 milyar liralık bütçeyi 2.7 milyar liralık bütçe haline getirdiler. Geçmiş hükümet denk bütçe hesabı yaptı. Ekonomi büyürken her şey iyiydi. Son 5 yılda 5400 kamuya yeni istihdam yaptılar. Bu istihdam doğru yerlere de yapılmadı. Sağlıkta fazla mesai ihtiyacı doğuyor. Öte yandan başka kurumlarda ise fazlalık var. Son 3 yılda inşaat patlaması durdu ve ekonomi küçüldü ama kamu maliyesi aynı kaldı. Türkiye’yi ‘düzelteceğiz’ diye diye kandırdılar. Buradaki sorunlar aşılsın diye de Türkiye her seferinde yaptığı yardımı artırmak zorunda kaldı.”
Tatar, 2.7 milyar liralık bütçede gelirlerinin sadece 1.7 milyar lira olduğuna da dikkat çekerek, çözümün tasarruf tedbirleri ve gelirlerin artırılması olduğunu vurguladı. Cari harcamalar ve yatırımlarla birlikte gerçek açığın 1 milyar lira olduğunu anlatan Tatar, “Bir milyar açığı nereden kapatacağız. Ya Türkiye’den ya da borçlanarak. Bulamazsak yatırımlar kısılacak” diye konuştu.

Rumlar hap gibi yutar
Maliye Bakanı Tatar, 1.7 milyar liralık gelirlerinin yüzde 40’ının doğrudan, yüzde 60’ının ise dolaylı vergilerden oluştuğunu da belirterek, “Doğrudan gelirleri artıramazsak sorunu çözemeyiz. Bu nedenle daha adaletli bir vergi sistemi için çalışıyoruz. Ekonominin bir de siyasi sonucu var. Rumlarla birleşmeden söz ediliyor. Bu halde birleşirsek, Rum ekonomisi bizi hap
gibi yutar” dedi.

Sendikalar: Fazla mesaiyi kaldırın

KKTC’de hükümetin ekonomiye neşter atarak fazla mesaileri sınırlandırmasıyla ortaya çıkan tablo ülke maliyesinin nasıl battığını da gözler önüne serdi. Sendikalar fazla mesai konusunda, “Madem suç oldu, fazla mesai istemiyoruz. Ve yapmayacağız. Fazla mesaiyi kaldırın olsun bitsin” resti çekti. Bozuk ekonominin faturasının çalışana çıkartılmaması gerektiğini belirten sendikalar, “Sağlık, ulaştırma gibi sektörlerdeki çalışanlar 24 saat hizmet veriyor. Burada fazla mesaiyi biz isteyerek yapmıyoruz. Yaptırıyorlar” açıklamasını yaptı. Fazla mesailerin yüzde 40’ı Sağlık Bakanlığı bünyesinde yapılıyor. Sağlık sektörünün mesai yapmaması, hastaneleri felç etti. KKTC’de yaz aylarında yarım mesai uygulanıyor. Pazartesi günleri hariç mesai saatleri öğlen 14.00’te bitiyor. 24 saat çalışması gereken sağlık, gümrükler ve havacılık gibi sektörlerde hayat durma noktasında.

Maaş kadar fazla mesai alıyorlar

KKTC’de her ay alınan fazla mesailer uzun bir süredir sürekli hale geldi. Aralarında bazı sendika başkanlarının da bulunduğu çok sayıda kişi, brüt asli maaşı kadar brüt ek mesai ödeneği alıyor. Bazı doktorların aylık gelirleri 12 bin 500 TL’ye ulaşıyor. Aynı şekilde ayda 5 bin 230 TL brüt maaş, 4 bin 827 TL de ek mesai ödeneği alan sivil havacılık memurları, ayda 4 bin 982 TL brüt maaş, 4 bin 85 TL brüt ek mesai ödeneği alan gümrük memurları,
ayda 5 bin 230 TL brüt maaş,
3 bin 19 TL ek mesai ödeneği alan liman memurları, ayda 3 bin 505 TL brüt maaş, 3 bin 505 TL de ek mesai ödeneği alan temel sağlık memurları var.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle