Türkiye’de yerleşik Amerikan şirketleri önümüzdeki dönemde daha fazla yatırım yapmak istiyor

Hürriyet Haber
22.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

TÜRKİYE’deki Amerikan şirketlerinin yöneticilerinin ülkedeki iş ve yatırım ortamı hakkındaki görüşlerini yansıtmayı amaçlayan araştırmaya göre, yöneticilerin yüzde 71’i önümüzdeki dönemde Türkiye’de daha çok yatırım yapmayı düşünüyor. Amerikan Ticaret Odası’nın Türkiye Ofisi olan Amerikan Şirketler Derneği (ABFT) adına GFK Türkiye tarafından gerçekleştirilen ve İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından analiz edilen “Türkiye’deki İş ve Yatırım İklimi” araştırması sonuçlarını değerlendiren ABFT Başkanı Rahşan Cebe, Türkiye pazarının potansiyeline herkesin inandığını ve bu inancın giderek arttığını belirterek, şirketlerin yüzde 48’inin, yatırım teşviklerinden memnuniyetini dile getirdiğini aktardı.
Pazar potansiyeli büyük
Bu yıl 5’incisi gerçekleştirilen araştırma için 26 farklı sektörden 91 üst düzey yönetici ile ocak-mart ayları arasında online görüşmeler gerçekleştirildi. Cebe’nin verdiği bilgilere göre, katılımcıların yüzde 78’i Türkiye’de kalıcı olduklarını belirtirken, araştırmaya katılanların yüzde 72’si şirketlerinin Türkiye’ye yatırım  yapmasının iyi bir karar olduğunu, yüzde 75’i ise Türkiye’deki pazar potansiyelinin yeterince büyük olduğuna inandığını kaydetti. Makroekonomik açıdan Türkiye’deki gelişmelerin geçen yıla göre daha olumlu değerlendirildiği araştırma sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 59’u ülkenin makroekonomik olarak gelecek yıl da dengede olacağını düşünüyor.
En olumsuz görüşlerin dile getirildiği alan vergi olurken, katılımcılar hem kişisel, hem kurumsal vergi oranlarının yüksek olduğunu belirtti. Her 3 kişiden 2’si vergi kanunlarının bütün işletmelerde eşit uygulanmadığı görüşünü ortaya koyarken, yüzde 74’lü kişisel gelir vergilerinin yüksek olduğunu belirtti.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı