GeriEkonomi Türkiye’de şirket evliliği bilançosu 30.4 milyar dolar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’de şirket evliliği bilançosu 30.4 milyar dolar

Ernst&Young’ın Türkiye Kurumsal Finansman şirketi, Türkiye’de şirketlerle ilgili birleşme ve satın alma işlemlerinin 2005 yılında, 164 adet ve 30.4 milyar dolarla rekor kırdığını açıkladı.

Bu rekorla birlikte "tüm taşların yerinden oynadığı" üç yıllık bir dönemin başladığına dikkat çeken Ernst&Young yönetimi, bu çerçevede 2006-2007 yıllarında da toplam 15-20 milyar dolarlık birleşme ve satın alma olacağını öngörüyor. Ernst&Young Türkiye Kurumsal Finansman şirketince hazırlanan şirket birleşme ve satın almalarıyla ilgili yıllık rapora göre, 2005’teki işlemlerin 19’unu toplam değeri 15.5 milyar doları bulan özelleştirmeler, 18’ini ise TMSF tarafından gerçekleştirilen 6.4 milyar dolar tutarındaki satışlar oluşturdu. 2004 yılında ise tüm şirket evliliklerinin toplam adedi 91, işlem değeri de 2.5 milyar dolardı.

YABANCILAR SAHNEDE:

Rapor, geçen yıl yabancı yatırımcıların Türkiye’yi tekrar keşfettiklerini ortaya koydu. Rapora göre, 2003 ve 2004 yıllarında yabancı şirketlerin gerçekleştirdikleri işlemlerin sayısı, sırasıyla, 20 ve 18 iken, bu sayı 2005’te 61’e çıktı. Bu işlemlerin açıklanan değeri ise 17 milyar dolar oldu. Değeri açıklanmayan işlemler ile birlikte yabancı firmaların satın almalarının 2005 yılında 17.5 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor. Bu değerle, ilk kez yabancıların Türkiye’de gerçekleştirdiği işlemler Türk şirketlerinin hacmini aşmış oldu.

Bu yıl 4-5 banka, kesin ortaklık görüşmesi yapar

ERNST & Young Türkiye Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Can Deldağ, bu yıl bankacılık sektöründe dört ya da beş bankada ortaklık görüşmeleri olacağına kesin gözüyle baktıklarını söyledi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Deldağ, "Bu yıl en azından dört ya da beş bankada ortaklık görüşmeleri olacağına kesin gözüyle bakıyoruz" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle