Türkiye’de büyümenin temelinde kadınlar var, sosyal hakları yok

Hülya GÜLER
05.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Küresel Kadın Zirvesi İstanbul’da başlıyor. Yarısı yurtdışından 2 bin kadının katıldığı zirvenin başkanı Irene Natividad, “Dışarıda bilinenin aksine Türkiye’de büyümenin ve istikrarın yapıtaşı kadınlar. Türkiye’nin sıra dışı hızdaki büyümesi de dikkat çekici” dedi.

KADINLARIN ‘Davos’u olarak bilinen 2 günlük Küresel Kadın Zirvesi ‘Küresel çözümlere köprü olan kadınlar’ teması ile İstanbul’da bugün başlıyor. Yarısı yurtdışından 2 bini aşkın katılımcı beklenen Küresel Kadın Zirvesi’nin Başkanı Irene Natividad, “Türkiye hızlı büyüyen ekonomisi ile dikkat çekiyor. İstanbul merakı, Türkiye’nin ekonomik aktörleri ile tanışma isteği zirveye yoğun katılım sağladı” dedi. Türkiye’deki kadın yönetici sayısının çokluğunun kendisini şaşırttığını söyleyen Natividad, “Türkiye’de kadınlar ülkedeki büyümenin ve istikrarın yapıtaşı konumunda” diye konuştu.
En güçlüler listesinde
Yurtdışında pek çok insanın bildiğinin aksine Türkiye’de çok sayıda önemli şirketin başında kadın yöneticilerin bulunduğunu kaydeden Natividad şöyle konuştu: “Kadınlar, Akbank gibi pek çok büyük şirketin başında ve Intel, Novartis, PricewaterhouseCoopers, Vodafone ve Credit Agricole gibi çokuluslu şirketlerin yöneticisi konumunda. Türk işkadınlarının önde gelen isimlerinden Güler Sabancı, Fortune dergisinin başarılı kadın liderleri seçtiği ‘Uluslararası 50 Güç’ (International Power 50) listesinde yer aldı.”
Kadınlar arasında uçurum
Bu yıl 21’incisini düzenledikleri Küresel Kadın Zirvesi öncesinde ‘Türk işdünyasında kadın’ konusuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Natividad şunları söyledi: “Türkiye’de üretim ve hizmet sektörü bazında girişimcilik hızla büyüyor ve girişimci bir kadro yetişiyor. Ama evet, Türkiye’de sosyal haklarından yoksun pek çok kadın da var. Ve tabii ki bu durum bir uçurum yaratıyor. Benzer uçurum Latin Amerika ülkelerinde de görülüyor. Bunun bir nedeni de aile şirketlerinin ağırlıkta olması. Kadınların iş dünyasındaki etkinliği artırmak için eğitime yapılan harcamaları artırmak, girişimciliği, küçük ve orta büyüklükte işletmeleri desteklemek kritik önem teşkil ediyor.”
Sıra dışı hızda gelişen
Türkiye’yi, çok farklı bir etnik yapısı olan, canlı bir ekonomi ve güçlü bir demokrasiye sahip bir ülke olarak tanımlayan Natividad şöyle devam etti: “The New York Times Türkiye’yi ‘çok uluslu şirketlerin müthiş bir rekabet içinde olduğu, sıradışı bir hızda gelişen’ bir büyüme ekonomisi olarak tanımlamıştı. Türkiye, aynı zamanda sahip olduğu dinamik büyüme hızı ve bölgenin yükselen ekonomik gücü olmasıyla, iş dünyası ve ekonomi zirvesi için de kusursuz bir seçim. Bunu yoğun katılımdan da anlıyoruz.”

Kadın, iş yaşamında daha talepkar olmalı

INTEL Türkiye, Ordadoğu ve Afrika Bölge Direktörü Ayşegil İldeniz, kadınların iş yaşamında takım ruhunu ve uyumu çok iyi sağladıklarına dikkat çekerek şunları söyledi: “Erkekleri iş dünyasında rekabetçi ruhları kadınları ise mükemmeliyetçi ruhları ve uyumlu çalışma özellikleri ilerletiyor. Kadınların iş yaşamında daha talepkar ve cesur davranması gerektiğini düşünüyorum. Biri bizi terfi ettirmedikçe asla ‘Ben aslında çok iyiyim’, ‘zam istiyorum’  gibi cümleler kurmuyoruz. Ne kadar cesur olursak o kadar ilerleyebiliriz ve ancak değişiklik yapabiliriz.”

Türkiye, ekonomide doğuya kayışın simgesi

GEÇEN yılki zirvenin Çin’de olması nedeni ile Asya-Pasifik bölgesinden bu yıl katılım beklemediklerini belirten Natividad, “Ancak Türkiye’nin gördüğü ilgi bizi şaşırttı” diye konuştu. Natividad şunları söyledi: “Açıkçası mesafenin uzaklığı ve ulaşım maliyetinin yüksekliği nedeniyle, Asya-Pasifik bölgesinden katılımın, geçen yıl Çin’de gerçekleştirdiğimiz zirveye göre daha az olacağını düşünmüştüm. O nedenle Moğolistan, Bangladeş, Malezya, Çin ve Vietnam’dan gelen yüzlerce katılımcı ve Sri Lanka, Filipinler ve Japonya’dan gelen gruplar beni çok şaşırttı. Geçen yılki zirvede global ekonominin merkezinin batıdan doğuya kaydığını söylemiştim, bence Türkiye’ye gösterilen ilgi bunu doğruluyor.”

Beba: Kadınların yükselmesi için onlara iş düşüyor

PEPSICO Asya-Pasifik Bölge Temsilcisi Ümran Beba ise, Turkiye’de ve görevde olduğu Asya Pasifik bolgesinde iyi eğitim almis, iş hayatına katılmaya ve başarmaya hazır ciddi bir kadın çalışan potansiyeli bulunduğunu söyledi. Beba, “Ancak bu potansiyelin yönetici pozisyonlarına dönüşebilmesi için hem kadınlara hem de şirketlere görev düşüyor” diye konuştu. Beba şöyle devam etti: “Kreş, yarı zamanlı çalışma, çocuk bakım imkanları konusunda devlet de adım atmalı. Ancak kadınlara da iş düşüyor. Onlar da çalışma şartlarını yaratmak, kendine güvenmek ve destek sistemlerini oluşturmak zorundalar. Örneğin Türkiye’de aile desteği önemli, bunu sağlayabilirler.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı