GeriEkonomi Türkiye çok cazip pazar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye çok cazip pazar

Kurşunkalemin babası Kont Anton Wolfgang von Faber-Castell:

KURŞUNKALEMİN yaratıcısı Faber-Castell'in patronu Kont Anton Wolfgang von Faber-Castell, ‘‘Türkiye'de eğitim çağında milyonlarca genç var. Türkiye bizim için çok cazip bir pazar’’ dedi.

KURŞUNKALEMİN babası olarak bilinen dünyaca ünlü kalem üreticisi Faber-Castell'in patronu Kont Anton Wolfgang von Faber-Castell, ‘‘Türkiye çok büyük bir pazar. Eğitim çağında milyonlarca genç var. Bu da Türkiye'yi bizim için çok cazip hale getiriyor’’ dedi. Kont Faber-Castell, dün akşam Faber-Castell'in yeni ürün serisi ‘‘Graf von Faber-Castell’’ kalem koleksiyonunun tanıtımı için Çırağan Sarayı'nda düzenlenen toplantıya katıldı. 1969 yılında Anadolu Grubu bünyesindeki Adel Kalemcilik'le ortak fabrika kuran Faber-Castell, ‘‘Türkiye son 30 yılda çok değişti ve gelişti. İstanbul sürekli büyüyor. Artık tanıyamıyorum’’ diye konuştu.

Kont Faber-Castell, 1761 yılında kurulan ve kurşunkalem üretiminde benzersiz bir marka haline gelen Faber-Castell'in yeni koleksiyonunun ‘‘sadeliği ve mükemmelliği’’ arayanları hedeflediğini söyledi.

GEÇMİŞİ KEŞFEDİYOR

‘‘Benim için bu koleksiyon, sadeliğin getirdiği lüksü, seçilmiş materyallerin uyumlu birleşimini, estetik görünüşünü ve yüksek derecede işlevselliğini temsil ediyor’’ diyen Kont Faber-Castell, şöyle devam etti:

‘‘İnce bir grafit ucu ağaçtan bir gövdenin içine yerleştirme fikri birkaç yüzyıllık geçmişe sahip. Atalarım 1761 kurşunkalem fabrikası kurduklarında da yeni bir fikir değildi. Ama, 1839'da aile şirketinin başına geçen büyük büyük büyükbabam Baron Lothar von Faber, kurşunkalemi gerçekten kaliteli bir ürüne ve dünyanın ilk markalı yazılım aracına dönüştürdü. Kalemlerin uzunluğuna, çapına ve sertlik derecelerine yönelik standartların temellerini attı ki bu standartlar, günümüzde de hálá geçerliliğini korumakta ve uygulanmaktadır. Büyükbabam Kont Alexander zu Castell-Rüdenhausen, bu geleneği sürdürdü. Adını büyükbabamın, Lothar von Faber'in torunu Ottilie ile olan evliliğinden alan Faber-Castell şirketinin kalemleri de 150 yıl önce olduğu gibi hálá orjinalliğini koruyor.’’

Kont Faber-Castell, geçmişe ait ürünleri yeniden keşfetmeyi ve bunları modern teknolojiyi kullanarak tüm zamanlara ait tasarımıyla günümüze taşımayı kişisel bir mücadele olarak gördüğünü, bunun da Graf von Faber-Castell koleksiyonu ile bir şekil kazandığını belirtti.

TEMEL İŞ ALANI

Faber-Castell'in Türkiye'de ortağı olduğu Adel Kalemcilik'in bağlı bulunduğu Anadolu Grubu'nun İcra Komitesi Başkanı Tuncay Özilhan da, kurşunkalemin icadından 400 yıl sonra hálá dünyanın en çok kullanılan yazım aracı olduğunu söyledi. Özilhan, Faber-Castell ve Adel Kalemcilik'in kurşunkalem üretimini temel iş alanı olarak görmeye devam ettiğini belirtti. Nurten ERK

353 milyon liraya dörtlü Graf von Faber Castell

FABER-Castell'in ‘‘Graf von Faber Castell’’ adlı dörtlü serisinde ise KDV dahil perakende fiyatlar 200 mark (59 milyon lira) ile 1200 mark (353 milyon lira) arasında değişiyor. Dolmakalem, roller kalem, tükenmez kalem ve mekanizmalı kurşunkalemden oluşan som gümüş bir kalem serisinin fiyatı 700 mark (205 milyon lira) ile 1200 mark (353 milyon lira) arasında. Aynı seri gümüş kaplama olursa fiyatı 300 mark (88 milyon lira) mark ile 700 mark (205 milyon lira), abanoz ve bakkam ağacı kaplama olursa 400 mark (117 milyon lira) ile 800 mark (235 milyon lira) arasında değişiyor. Nakış desenli kalem serisinin fiyatı da 200 mark (59 milyon lira) ile 400 mark (117 milyon lira) lira. Dün akşam Çırağan Sarayı'nda Faber-Castell'in yeni seri tanımında, Türk resim sanatının en büyük ustalarından Fikret Mualla da kurşunkalem, tükenmez kalem ve mükekkeple yaptığı özgün desenlerden oluşan bir sergiyle anıldı.

Kalemtraşlı ve leke bırakmayan silgili kalem

FABER-Castell'in ‘‘Sadeliğin getirdiği lüks’’ sloganıyla yarattığı yeni ürün serisi ‘‘Graf von Faber Castell’’ serisi Türkiye'de de kalem meraklılarının beğenisine sunuldu.

Yeni serideki kurşunkalemler, mükemmel kalem fikrinden yola çıkılarak tasarlanmış. Kalemin cepte taşınmasını sağlayan yaylı klipsli koruma kapağının içine kalemtraş monte edilmiş. Arka kapak altındaki silgi ise kağıt üzerinde iz ve leke bırakmıyor. Bu kalem serisinde som gümüş ve platin kaplama seçenekleri bulunuyor.

Serideki dolmakalem, roller kalem, mekanik kurşunkalem ve tükenmez kalemler birbirine uyacak setler olarak tasarlanmış. Dört ürün de kızılımsı kahverengi bakkam ağacı, mat siyah abanoz, gümüş kaplama, som gümüş ve nakış desenli seçenekleriyle satışa sunuluyor.

Serideki dolmakalemler pratik bir pompaya sahip. İki renkli, 18 ayar altın, el yapımı ucun, kağıda temas noktası kolay yıpranmayı engellemek için iridyumdan üretilmiş.

Mekanik kurşunkalem ise 0.7 mm. kalınlığında, B yumuşaklığında, kırılmaya karşı dayanıklı uçları için yedek uç haznesi de mevcut. Çıkarılabilen kapağın altında bir de beyaz silgisi bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle