GeriEkonomi Türkiye ‘cazip bölge’ oldu, 1 trilyon doları yöneten fonlar İstanbul’a geldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye ‘cazip bölge’ oldu, 1 trilyon doları yöneten fonlar İstanbul’a geldi

Türkiye ‘cazip bölge’ oldu, 1 trilyon doları yöneten fonlar İstanbul’a geldi
refid:17803442 ilişkili resim dosyası

Türkiye’nin önde gelen aracı kurumlarından Ata Yatırım’ın düzenlediği yatırımcı konferansında 20 ülkeden 1 trilyon doları yöneten fon şirketleri biraraya geldi. Bire bir 200 görüşme yapılan konferansta 40 yabancı fon şirketi ile Türkiye’nin önde gelen halka açık şirketlerinin yanısıra yabancı ortaklıklara sıcak bakan 40 şirketin üst düzey yöneticileri biraraya geldi.

Ata Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Korhan Kurdoğlu, Ata Yatırım’ın 7 yıldır New York’ta bir yatırımcı konferansı gerçekleştirdiğini belirterek, “İlk kez Türkiye’de böyle bir konferans düzenledik. Ve gösterilen yoğun ilgi bizi şaşırttı. Bu ilginin ardında Türkiye’nin son dönemdeki ekonomik iyileşmesi ile birlikte bölgedeki cazibesinin artmasının önemli bir katkısı var” dedi.

Not artışı ile gelen ilgi

Türkiye’ye yönelik ilginin 2011’in ikinci yarısında seçimlerden sonra daha da artmasını beklediklerini kaydeden Kurdoğlu, şunları söyledi: “Bu süreçten sonra kredi derecelendirme kuruluşlarından not artışı gelmesini de bekliyoruz. Böylece Türkiye daha da yoğun bir ilgi odağı olacak. Çünkü o zaman kuruluş tüzüklerinde ‘yatırım yapılabilir’ notu olmayan ülkelere yatırım yapılmaz’ ifadesi olan fon kuruluşları da artık Türkiye’ye yatırım yapmaya başlayacaklar. Yatırım yapıldıkça da Türkiye’ye olan ilgi artacak. Bu böyle birbirini besleyen bir süreç olarak Türkiye için olumlu gelişmeler getirecek.”
Konferansa 20 farklı ülkeden yatırımcı gelmesinin heyecan verici olduğunu belirten Kurdoğlu, nedenini de şöyle açıkladı: “Konferansta, Japonya’dan, ABD’den, Şili’den, Kazakistan’dan, Avrupa’dan, Mısır’a kadar çok farklı ülkeden fonlar var. Kriz sonrasında yatırımcılar yeni adresler arıyor. Bu kadar çeşitli ülkeden katılım Türkiye’ye olan ilginin suni olmadığını, bölgesel avantaj yakalama gibi bir trend olmadığını gösteriyor.”

Türkiye’yi öğreniyorlar

Tüm bunların aslında İStanbul’un finans merkezi olması konusundaki adımların da bir sonucu olduğunun altını çizen Kurdoğlu, “İstanbul artık daha çok merak edilen bir merkez oldu. Türkiye ve İstanbul hakkında, Türk şirketleri hakkında yatırımcılar ne kadar bilgi sahibi olurlarsa o kadar iyi. Bugün, bu ay, bu yıl bir yatırım yapmasalar bile, bugün elde ettikleri bilgi yakın bir zamanda mutlaka yatırıma dönüşüyor. Yeter ki pazarı bilsinler” diye konuştu.

30 proje üzerinde çalışıyoruz

ATA Yatırım’ın şu anda üzerinde çalıştığı 30 ayrı satın alma ve birleşme projesi üzerinde çalıştıklarını kaydeden Ata Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Korhan Kurdoğlu, şöyle konuştu: “Ata Yatırım olarak 20 yılda 100 milyar dolarlık işlem gerçekleştirdik. Türkiye’ye de 3 milyar dolar yatırımın gelmesine aracılık ettik. 2010 iyi bir yıldı. Aynı şekilde 2011’in de iyi geçmesini bekliyoruz. Şu anda üzerinde çalıştığımız 30 projenin hepsinin sonuçlanmasını beklemiyoruz. Ancak ciddi miktarda anlaşma olacağını öngörüyoruz.”

Körfez ülkelerinden tarım ve hayvancılığa yatırım gelebilir

KÖRFEZ ülkelerinden Türkiye’ye dönük hemen her alanda yatırım gelebileceğini belirten Korhan Kuroğlu, “Körfez ülkeleri özellikle gelecek için gıda güvenliğini sağladıklarından emin olacak şekilde yatırımlar planılyorlar. Bu anlamda Türkiye onlar için iyi bir adres. Son dönemde tarım ve hayvancılık alanındaki arayışlarında artışlar oldu. Bu sektörlere dönük bu yıl ve gelecek yıllarda Körfez ülkelerini yatırımlarının arttığını göreceğiz” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle