GeriEkonomi Türkiye bu krizi de fırsata çevirebilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye bu krizi de fırsata çevirebilir

Türkiye bu krizi de fırsata çevirebilir
refid:10104317 ilişkili resim dosyası

Kriz nedeniyle yatırım planlarında revizyona gitmediklerini ve bir konsorsiyumla işbirliği yaparak enerjiye yatırım yapmayı planladıklarını açıklayan Rixos Hotels Başkanı Fettah Tamince, "Türkiye, 2001 krizi nedeniyle sağlam finansal altyapıya kavuştu. Şimdi dünyada servetler el değiştiriyor. Ülke olarak bu fırsatı iyi değerlendirmeli ve değeri düşmüş şirketleri almalıyız" dedi.

RIXOS Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, yerli ve yabancı bir konsorsiyumla enerji sektöründe yatırım düşündüğünü açıkladı. Küresel finansal krizle ilgili de "Türkiye, belki de 50 yılda bir yakalanabilecek bir fırsatla karşı karşıya. Yaşadığımız 2001 krizi nedeniyle finansal altyapımız sağlam. Dünyada servetler el değiştiriyor. Ülke olarak bu fırsatı iyi değerlendirmeli ve yatırım yaparak değeri düşmüş şirketleri almalıyız" dedi.

Enerjiye girme planları

Antalya Rixos Premium Hotel’de gazetecilere global krizin Türkiye’ye etkilerini değerlendiren Fettah Tamince, yurtdışında inşaat ve turizm alanlarında yeni yatırımlar peşinde olduğunu açıkladı. Rusya, Asya, Uzakdoğu ve Körfez ülkelerinde gerçekleştirilecek işbirliklerine açık olduklarını kaydeden Tamince, "Enerji sektörü ile ilgili hazırlıklarımız var. Tecrübeli, bu alanda birikimi olan yerli ve yabancı bir konsorsiyumla enerji sektörüne girmeyi planlıyoruz. İlişkilerimizin iyi olduğu ülkelerde şansımızı deneyeceğiz. Rusya ve Irak’ta büyük fırsatlar var" diye konuştu.

Yatırımda revizyon yok

Kriz nedeniyle tasarruf edeceklerini ancak yatırımlarını askıya almayacaklarını dile getiren Fettah Tamince, "Yurtdışında inşaat ve taahhüt alanında planladığımız yatırımlardan vazgeçmeyeceğiz. Yatırım planlarımızda revizyona gitmeyi düşünmüyoruz. Tayland, Almaata ve Dubai’daki otel yatırımlarımızın yıl sonuna kadar açılışını yapacağız. Özsermaye ile finansı çözüyoruz. Para için bankalara gitmiyoruz" açıklamasını yaptı.

Kriz masası lazım

Küresel finansal krizle ilgili değerlendirme de yapan Tamince, vizyonu olan ve farklı düşünebilen herkesin bürokraside, devlette, iş hayatında süratle davet beklemeden krizi realize etmenin yollarını araması gerektiğini dile getirdi. Tamince, "Devlet, millet elele verip fırsatları değerlendirelim. Acilen kriz masası oluşturmamız gerekiyor" dedi.

Antalya uçakla Dubai’ye bağlansın

ÖNÜMÜZDEKİ dönemde Rusya yerine Ortadoğu ve Arap ülkelerinden turist beklediklerini vurgulayan Fettah Tamince, "Bunun için THY zarar etme pahasına Antalya’dan Dubai’ye doğrudan uçuşlar koyup sonra da ’uçaklarımız var, buyrun otellerimize gelin’ diyebilmeliyiz. Antalya’yı Dubai merkezine bağlarsak, çok geniş bir coğrafyadan Antalya’ya turist çekebiliriz" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle