Türkiye, Brezilyalı Petrobras’la el ele Irak’ta petrol arayacak

Ümit ÇETİN/RIO DE JANERIO
29.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Brezilya gezisinde ilk uçak yapımı girişiminin ardından Irak’ta petrol arama anlaşması da yapıldı. TPAO, Brezilyalı şirket Petrobras ile yeni bir anlaşma yaparken ilk hedef Irak topraklarında petrol aramak olarak belirlendi.

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın Brezilya temasları sırasında yeni anlaşma haberleri de geliyor. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Brezilya gezisinde ilk uçak yapımı girişimi sürprizinin ardından dün de Irak’ta petrol arama süprizi çıktı. Türkiye Karadeniz’de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile ortak petrol araması yapan Brezilyalı şirket Petrobras ile anlaşmasını yeniledi. Petrobras ile günlük 2.5 milyon varil petrol çıkaracak bir anlaşma yapan Türkiye, üçüncü ülkelerde de arama yapacak. İlk hedef olarak Irak topraklarında petrol aramak belirlendi.

Üçüncü ülkelerde arama

Bugün, Petrobras’ın Rio de Janerio’daki merkezini Başbakan Tayyip Erdoğan ile birlikte ziyaret edecek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız anlaşmayla ilgili şu bilgileri verdi: “Günlük 2.5 milyon varil çıkaracak şekilde bir anlaşma yaptık. Farklı ülkelerde de petrol çıkartabileceğiz. Bunun en önemli örneklerinden biri Irak. Karadeniz için önceden yaptığımız çalışmaların kapsamını genişletiyoruz. Bu kadar büyük bir şirketle hem teknolojik hem de mühendislik olarak güçlü bir işbirliği yapma imkanımız var. Karadeniz’de ağustos ayının sonuna kadar birinci kuyuda çalışmaları bitirmiş olacağız. Şu anda 3 bin 300 metredeyiz. Ağustos ayı sonunda petrol çıkıp çıkmadığı belli olacak. Ama Karadeniz’den petrol çıkarsa Türkiye’nin 2017-2018 yılları arasına ciddi bir arzı olacak. Ağustosta çıkmazsa başka bir kuyuya bakacağız. Defteri kitabı kapatmıyoruz. En az 3-4 sahada çalışmamız olacak.”

GE ile ortak lokomotif

Bu arada Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş.’nin (TÜLOMSAŞ) ABD şirketi General Electric (GE) ile Eskişehir’de ortaklaşa lokomotif üreteceklerini söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Brezilya seyahatinde eşlik eden Ulaştırma Bakanı Yıldırım, TÜLOMSAŞ ile GE’nin ortak olduklarını bildirdi. Buna göre, tanesi 3 milyon Euro olan ve GE tarafından geliştirilen lokomotifler TÜLOMSAŞ Eskişehir tesislerinde üretilecek. Lokomotiflerin, GE tarafından geliştirilen elektrikli dizel motora sahip olacağını anlatan Yıldırım, seri üretime 2011 yılında geçileceğini açıkladı. Yüzde 50’şer pay ile gerçekleşen ortaklık sonucu üretilecek lokomotiflerin Avrupa, Orta Doğu ve Kafkaslar’a satılması hedefleniyor. Eskişehir’deki tesislerin alt yapısının üretime hazır olduğunu ifade eden Yıldırım, üretime 2011 yılında başlanacağını söyledi. İlk aşamada toplam 51 lokomotif üretileceğini açıklayan Yıldırım, bunların 31’inin GE’nin müşterileri için 20’sinin ise TCDD için üretileceğini belirtti.

Erdoğan, Sao Paulo’da Köşebaşı şubesi açtı

TÜRKİYE’nin meşhur kebapçılarından Köşebaşı Brezilya’daki yeni şubesinin resmi açılışını Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleştirdi. Brezilya’nın tek Türk restoranı olan Köşebaşı’nın açılışına sürpriz bir şekilde katıltan Erdoğan, Köşebaşı’nın ortağı Ali Akkaş ve Brezilyalı ortak Souheil Salloum’dan bilgi aldı. Aralarında Binali Yıldırım, Taner Yıldız, Ahmet Davutoğlu, Cemil Çiçek, Zafer Cağlayan gibi çok sayıda bakan ve iş adamlarından oluşan büyük bir grupla restorana giden Erdoğan, Hasan Usta’nın hazırladığı kebapların tadına bakarken, özellikle acısız olmasını istedi, içecek olarak da ayranı tercih etti. Bu ada Köşebaşı’nın 15’inci yılında 3 kıtada 16 şube ile hizmet verdiğini anlatan Ali Akkaş, “Sayın Başbakanımızın açılımıza gelmesi ve bizleri desteklemesi bizi onurlandırdı” dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı