GeriEkonomi Türkiye, bölgenin sağlık üssü olma şansını yakaladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye, bölgenin sağlık üssü olma şansını yakaladı

Türkiye, bölgenin sağlık üssü olma şansını yakaladı
refid:4943766 ilişkili resim dosyası

Medikana Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Bozkurt Türkiye’nin, özellikle de İstanbul’un Avrupa, Ortadoğu ve Türki cumhuriyetleri için sağlık üssü olma şansına sahip olduğunu söyledi.

Son yıllarda Türk hastanelerinin artan sayısı ve alt yapısıyla birlikte üst düzey konuma geldiğini ifade eden Dr. Bozkurt "Sağlıkta değişen konjonktürde Türkiye’de sağlık ile turizm örtüşmeli ve eşgüdümlü olarak çalışmalıdır" dedi. Başkan Hüseyin Bozkurt sağlık turizminde Türkiye’nin döviz girdisi olarak dünya pazarından alabileceği payın çok büyük olduğuna inandığını belirterek şunları söyledi:

EN GELİŞMİŞLERİ: "Türk hastaneleri özellikle İstanbul’da son yıllarda yaptığı teknolojik yatırımlarla dünyanın en gelişmiş hastaneleri arasına girdi. Bu bakımdan İstanbul’u bölgemizde bir sağlık üssü haline getirebilir, gelecek 10 yıl içinde de ülke olarak büyük hatalar yapmazsak 20-25 milyar dolar gibi çok ciddi kazanımlar elde edebiliriz. Çünkü tedavi amaçlı gelen turist diğerine göre ortalama 4 misli daha fazla döviz bırakmaktadır. Sadece yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın kendi ülkelerinde tedavi imkanını elde etmemiz bile 3-4 milyon hastayı tedavi etmemiz anlamına geliyor ki, bu bile çok önemli kazanımlar sağlayacaktır. Tabii bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı fiyatların Türk Tabipleri Birliği listesindeki gibi olmasıdır."

SANAYİ GİTMELİ: İstanbul’un artık bir sanayi kenti görüntüsünden yavaş yavaş kurtulup bir finans merkezi haline getirilmesi gerektiği görüşünde olduğunu kaybeden Dr.Hüseyin Bozkurt bu konuda da "Yakın gelecekte İstanbul’un dünyada önemli sağlık üssü haline geleceğine kesinlikle inanıyoruz. Çünkü Avrupa’da bir MR çekimi için aylar sonraya randevu veriliyor. Ama aynı hasta uçağa binip İstanbul’a geldikten bir gün sonra ülkesine dönebiliyor. Üstelik bu seyahat ona kendi ülkesindeki harcamalarından çok daha ucuza mal oluyor. En önemlisi de Türkiye kalp, tüp bebek, göz ve önemli ameliyatlarda çok başarılı. Bu da ülkemizi sağlık turizmi açısından cazip hale getiriyor" dedi.

AVRUPALI ŞAŞIRIYOR: Hastanelerine gelen yabancı hastaların tedavi sırasında teknojik altyapı ve uzman doktorları görünce hayrete düştüğünü de sözlerine ekleyen Dr.Bozkurt "Türkiye sağlık konusunda dünya standartlarında önemli aşamalar kaydetti. Hastanelerdeki yeterli altyapımızın yanı sıra Türk hekimlerin uluslararası alandaki başarıları ve yabancı hastalar üzerinde büyük bir etki bırakıyor. Bu nedenle sağlık konusundaki şemsiye 10-15 yıl öncesinin tersine dönmeye başladı. Eskiden Türk hastalar Avrupa ya da Amerika’ya tedavi için giderdi, şimdi onlar bize gelmeye başladı. Türkiye bu şansını çok iyi kullanmalıdır. Çünkü sağlık da turizm gibi bu ülkenin en önemli döviz kaynaklarından birini oluşturabilecek kapasitede sektördür" diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle