GeriEkonomi Türkiye Bankalar Birliği’nden önemli uyarı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye Bankalar Birliği’nden önemli uyarı

Türkiye Bankalar Birliği’nden önemli uyarı
refid:18967930 ilişkili resim dosyası

Türkiye Bankalar Birliği, yaptığı resmi açıklamada, bir yıl içinde kredi kartı borcunun yüzde 50’sinden azını ödeyenlerin, dönem borcunun tamamını ödeyene kadar kartından nakit çekimi yapamayacak.

Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 22’nci maddesinde yapılan ve 17 Haziran 2011 tarihinde yürürlüğe giren düzenleme gereğince; bir takvim yılı içerisinde, en fazla 3 defa, dönem borcunun yüzde 50’sinin altında ödeme yapılan kredi kartlarının limitleri, dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar arttırılamaz ve bu tür kartlar nakit kullanımına kapatılır.           

Söz konusu düzenleme, kart hamilinin aynı bankada birden fazla kredi kartının bulunması durumunda, o bankadaki tüm kredi kartlarını etkileyebilecektir.
Son ekstre borcunun tamamının ödenmesi durumunda kartlar, nakit kullanımına ve limit artırımına tekrar açılacaktır.  

Dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar geçecek sürede, kredi kartları, mal ve hizmet alımına ilişkin harcamalarda kullanılmaya devam edilebilecek olup, mal ve hizmet alımlarında uygulama değişikliği yapılmamıştır.

Kart hamillerinin nakit kullanım ve limit artırım taleplerinde sorun yaşamamaları için yukarıda belirtilen hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir.         

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle