GeriEkonomi "Türkiye ABD'nin Ortadoğu'daki gücü olacak"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Türkiye ABD'nin Ortadoğu'daki gücü olacak"

"Türkiye ABD'nin Ortadoğu'daki gücü olacak"

İş dünyasının liderlerine yönelik eğitim ve bilgi platformu Patronlar Okulu’nda bu hafta, Prof. Dr Soli Özel yönetiminde ‘’Türkiye – ABD – İsrail Üçgeninde Alan Hesapları’’ tartışıldı.

Çırağan Palace Kempinski’de gerçekleşen oturumda, patronlara Türkiye, ABD ve İsrail İlişkilerinin tarihçesi, Ortadoğu ve mevcut ilişkilerin yakın geleceği hakkında bilgi verildi.

Türkiye - İsrail ilişkilerinin Şubat 1996’da imzalanan ‘’Savunma İşbirliği’’ anlaşmasıyla stratejik boyuta taşındığına dikkat çeken Prof. Dr. Soli Özel: ‘’Son dönemlerde yaşanan Gazze ve Mavi Marmara olaylarıyla ilişkiler sancılı bir döneme girse de ilerleyen dönemlerde İsrail’le ilişkilerin daha iyiye gideceğini düşünüyorum.’’ dedi.

Dünyadaki ekonomik gücün batıdan doğuya kaydığını söyleyen Özel; 1990’lı yıllarda bölgesel güç olmak isteyen Türkiye’nin, küresel güç olan ABD’nin çıkarlarına göre hareket ettiğini belirtti. Günümüzde ise bu denklemin bozulduğunu ifade eden Özel, konumu ve niteliği açısından önemli bir ülke haline Türkiye’nin, karar alma süreçlerinde daha etkili olduğunu söyledi.

Şahıs şirketlerinden sermaye şirketlerine kadar; küçük, orta veya büyük ölçekli tüm şirket sahiplerinin katılabildiği Patronlar Okulu, her hafta farklı konu başlıkları çevresinde Türkiye’nin patronlarını bir araya getirmeye devam ediyor. Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu yönetiminde 8 Mart Salı günü gerçekleşecek bir sonraki oturumun konusu “İş Yerinde Değerler ve Güven” olacak.

Türkiye ve Dünya ekonomisinin bugünü ve yarınına dair tespitlerin masaya yatırılıp ortak akılla çözüm önerilerinin üretileceği buluşmalara katılmak isteyenler patronlarokulu.com üzerinden kayıt yaptırabilecekler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle