Türkiye, 7 milyon dolara internette satışa çıktı

Hürriyet Haber
14.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

ABD'li Paley Communucations, internette 5 yıl önce 35 dolara satın aldığı ‘‘turkey.com’’ ismini, Great Domains adlı kuruluş kanalıyla 7 milyon dolara (4.6 trilyon lira) satışa çıkardı.

ABD Seattle merkezli Paley Communication adlı şirket, internette 18 Mayıs 1995'de 35 dolara satın aldığı ‘‘turkey.com’’ adını 7 milyon dolara satışa çıkardı. ABD'nin Seatle kenti merkezli Paley Communucations şirketine ait ‘‘turkey.com’’, internette Türkiye ile ilgili bilgiler veren bir site olarak faaliyetini sürdürüyor. Paley Communucations'ın, gerçekte Türkiye ile hiç ilgisi olmadığı halde, web sitesinde Türkiye'ye yönelik bilgilere yer vermesi, şirketin turkey.com adresinin fiyatının artması için izlediği bir strateji olarak değerlendiriliyor.

DİĞER ÜLKELER

Great Domains firması, ayrıca America.com adını 30 milyon, Russia.com adını 7 buçuk milyon, Sweden.com adını 7 milyon, South Africa, Belgium ve Ukraine.com adlarını 5 milyon, Greece.com adını ise 2 buçuk milyon dolara satıyor. Firma, ülkelerin internet kullanımına göre fiyat belirlemesi yapıyor.

Paley Communucations, bir süredir turkey.com adresindeki internet sitesinde Türkiye ile ilgili birkaç dilde bilgi veriyordu. Siteye giren kullanıcılar, Türkiye haritası ve Türkiye bayrağı ile karşılanıyor, Türkiye ile ilgili hava durumu, turistik merkezler gibi önemli bilgilere ulaşabiliyorlar.

Great Domains firmasının web sayfasında, turkey.com dışında turkey.net ve turkey.org adresleri de bulunuyor. Ancak, bu adresler henüz satışa çıkartılmış değil. Turkey.com'un satılması halinde sıranın turkey.net ve turkey.org'a gelmesi bekleniyor.

Şimdiye kadar milyonlarca dolarlık isim sattığını bildirilen Great Domains firması, daha önce loans.com (krediler.com) adını 3 milyon dolara satmıştı.

Firma yetkilileri, America.com için daha önce 10 milyon dolar teklif geldiğini, ancak ismin sahibinin 30 milyon dolardan aşağı satmama kararı verdiğini açıklamıştı.

Şu anda internette, yıllığı 19 dolara isim almak mümkün. Internette com, net, org ve diğer alternatif uzantılı isimler, www.easyspace.com, www.register.com, www.networksolutions.com gibi bir çok internet adresinden satın alınabiliyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı