GeriEkonomi Türkiye 30 milyon dolarlık ’kuş gribi’ yardımı alabilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye 30 milyon dolarlık ’kuş gribi’ yardımı alabilir

Türkiye 30 milyon dolarlık ’kuş gribi’ yardımı alabilir
refid:3779006 ilişkili resim dosyası

Türkiye’nin kuş gribi salgınıyla başa çıkabilecek kapasitesi bulunduğunu belirten Dünya Bankası, yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin bu konuyla ilgili 30 milyon dolar yardıma ihtiyacı bulunduğuna karar verdi.

DÜNYA Bankası’nın yaptığı değerlendirmelerin ardından Türkiye’nin 30 milyon dolar tutarındaki kuş gribi yardımını almaya hak kazanabileceği sonucuna vardığı bildirildi.

BAŞA ÇIKABİLİR:

Dünya Bankası Doğu Avrupa Kırsal Kalkınma Bölge Yöneticisi Jurgen Voegele, açıklamasında, "Ortak yapılan bir değerlendirme, Türkiye’nin salgınla başa çıkmak için izleme, veterinerlik hizmetlerini geliştirme gibi ihtiyaçlarını karşılamak için 30 milyon dolara ihtiyacı olduğunu gösterdi" dedi. Türkiye’nin kuş gribi salgınıyla başa çıkabilecek kapasitesinin bulunduğuna işaret eden Voegele, ancak bunun önemli miktarda harcama yapmayı gerektirdiğinin altını çizdi.

ABD YARDIMA HAZIR:

ABD Dışişleri Bakanlığı ise Türkiye’de başgösteren kuş gribi hastalığını hükümetin çok ciddi şekilde ele aldığını ve gerekirse Washington’ın Ankara’ya yardıma hazır olduğunu belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, düzenlediği brifingde kuş gribi konusunda Washington ile Ankara arasında bir temas olup olmadığının sorulması üzerine, "Büyükelçiliğimiz bu konuya ilişkin Türk Hükümeti ile aktif biçimde çalışıyor. Türk Hükümeti bu konuyu çok ciddi şekilde ele aldı" dedi. Dünya Sağlık Örgütü’nün de kuş gribi hastalığı konusunda Türkiye ile birlikte çalıştığını hatırlatan sözcü, "Bu meseleye ilişkin Türk halkına iletebileceğimiz herhangi bir yardım varsa, kesinlikle buna bakacağız" diye konuştu.

EKONOMİYE ZARAR VERMEZ:

Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger da, Türkiye’de kuş gribi hastalığının yayılmasının sınırlı tutulabilmesi halinde, ekonomik açıdan kaygılanacak önemli bir durum olmayacağını söyledi. Krueger, Reuters ajansına verdiği demeçte kuş gribine ilişkin şöyle konuştu: "Türklerin bunu sınırladığını ve hastalığın yayılmadığını farz edelim. Bu durumda Türkiye için kaygılanmam" dedi.

Beypiliç: Hatayı başkaları yaptı, faturayı biz ödüyoruz
/images/100/0x0/55eb091df018fbb8f8a6cfdb


BEYPİLİÇ
Genel Müdürü Dr. Sait Koca, sektörün daha önce hormon, antibiyotik gibi tartışmalarla yıpratıldığını, tam bu sorunları aşmışken kuş gibi ile karşılaşıldığını hatırlatarak, "Biz istediğimiz kadar önlem almış olalım, istediğimiz kadar risksiz üretim yapalım, başkalarının yaptığı hataların cezasını ödemek bize düştü" dedi. Koca, açıkta yetiştirilen kanatlılara ilişkin hala bir yasal düzenleme getirilmediğine dikkat çekti. Bugüne kadar "Üretimi kısmak, kapasiteyi düşürmek" gibi gibi önlemleri hiç düşünmediklerini söyleyen Koca, ancak gelinen noktada işin boyutunun değiştiğini vurgulayarak, sektörün geleceğine ilişkin endişelerini şöyle aktardı:

KREDİLER DURUR:

"Önümüzdeki günlerde bankalar sektöre kredi vermeyi durduracak. Haklı olabilirler, itirazımız yok. Ama bizim gibi mümkün olduğu kadar özkaynağı ile faaliyetlerini sürdürmeye çalışan kaç firma var? Güçlü yapısı olanların dahi faaliyetini sürdürmesi mucizelere bağlı. Yetkililerin bunu değerlendirmesinde yarar var."

ÜRETİMİ KISIYORUZ:

"Şu anda mevcut krizi atlatabilmek için üretimi kısıyoruz. Kıstığımız üretimle dahi on milyonlarca YTL zarar edeceğimizi biliyoruz. Önümüzdeki günlerde sorunların çözüleceği umuduyla, işçi çıkarmadan, üretici eksiltmeden, bayilikleri iptal etmeden Beypiliç Ailesi’ni ayakta tutma çabasını sürdürüyoruz. Bu feryatlarımıza kulak veren olur da inşallah çabalarımız boşa gitmez."

Tarım Bakanlığı sektöre destek arıyor

TARIM
ve Köyişleri Bakanlığı, kuş gribinden zarar gören tavukçuluk sektörünün sıkıntılarının azaltılması için dört kuruma yazı göndererek bazı taleplerde bulundu. Edinilen bilgiye göre, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Başbakanlığa gönderdiği yazıda sektördeki şirketlerin rahatlatılması için kaynak yaratılmasını ve bu tip krizlerde firmalara destek olunması için yeni bir yasal mevzuat oluşturulmasını isterken Devlet Bakanı Ali Babacan’a gönderdiği yazı ile de sektördeki şirketlere uzun vadeli düşük faizli kredi kullandırılmasını talep etti. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı’ndan kuş gribinden zarar gören şirketlerin vergi borçlarının, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan bu kuruluşların SSK prim borçlarının ertelenmesini istedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle