GeriEkonomi Turkcell'in genel kurula Sonera engeli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turkcell'in genel kurula Sonera engeli

Turkcell'in yüzde 37'sine sahip olan Finlandiya sermayeli TeliaSonera, Turkcell'in olağanüstü genel kurulunu durdurmak amacıyla harekete geçti.

TeliaSonera, Turkcell'in 30 Ekim'deki olağanüstü genel kurul toplantısı için ihtiyati tedbir başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

Turkcell, bir denetçisinin talesbi üzerine, 30 Ekim 2003'te olağanüstü genel kurul toplantısı ile yönetimini değiştirmeyi amaçlıyordu.

Diğer taraftan TeliaSonera'nın CEO'su Anders Igel, Turkcell2deki yüzde 37'lik ortaklıklarının mali bir iştirak olduğunu ve satılıp satılmayacağını henüz bilmediklerini açıkladı.

Reuters'e yaptığı açıklamada Igel, Rusya'nın üçüncü büyük cep telefonu şirketi MegaFon'dakiyatırımlarına uzun vadeli baktıklarını belirtirken, ‘‘Türkiye konusunda daha az kararlı değiliz. Sadece, Rusya'nın iç piyasamıza ve çekirdeğimize bir adım dah ayakın olduğunu söylüyoruz’’ dedi.

Igel, TeliaSonera'nın MegaFon'deki yüzde 43.8 oranındaki payını satma planı olmadığını ve hissedarlar arasında muhtemelen zararlı olabilecek bir anlaşmazlığa rağmen bu yatırımı desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Igel,, Cenevre'de düzenlenen ITU Telecom World 2003 fuarı sırasında yöneltilen sorulara verdiği cevaplarda, ‘‘Rusya'da kısa vadede kontrolün ele alınabileceğinin beklenebileceğini sanmıyorum’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle