Turkcell'de Digiturk düğümü

Hürriyet Haber
29.10.2003 - 01:41 | Son Güncelleme:

Digiturk'ün yüzde 72.57'sini satın almak isteyen Turkcell, yarın olağanüstü genel kurul toplantısı yapıyor. Toplantıda, Turkcell'in tüm yönetim kararlarını bloke edebilen TeliaSonera'nın yönetim kurulunda devre dışı bırakılmasını sağlayacak bir formülün hayata geçirilmesi bekleniyor.

Yarın yapılacak olağanüstü genel kurul toplantısı Turkcell ile şirketin yüzde 37.09'una sahip olan İsveç-Finlandiya kökenli TeliaSonera arasındaki ticari ilişkilerde yeni bir dönemi başlatacak. Turkcell, Digiturk olarak tanınan Digital Platform A.Ş.'nin yüzde 72.57 oranındaki hissesini satın almak istediğini açıklamış, ortağı TeliaSonera ise buna karşı çıkmıştı.

Olağanüstü genel kurul toplantısında, Turkcell'in 7 kişilik yönetim kurulunda 3 üyelikle temsil edilen TeliaSonera'nın şirket kararlarını bloke etme hakkını devre dışı bırakacak bir formülün hayata geçirilmesi planlanıyor. Çünkü yönetim kurulunda karar almak için en az 5 oy gerekiyor. Bu nedenle Çukurova Grubu, sahip olduğu 4 oy ile yabancı ortağını ikna etmeden karar alma imkanına sahip değil.

Bu planı sezen TeliaSonera, ekimin ilk haftasında olağanüstü genel kurul toplantısı için ihtiyati tedbir kararı aldırmak istemiş, ancak mahkeme bunu reddetmişti.

Turkcell'in, aslında Digiturk'deki yüzde 72.57 oranındaki Yapı ve Kredi Bankası hisse senedini satın alma kararı için genel kurul toplantısına ihtiyacı bulunmuyor. Bu satın alma işlemi için yönetim kurulu kararı yeterli. Ancak, yönetim kurulunda TeliaSonera'nın tüm kararları bloke edecek gücü olması nedeniyle öncelikle bu ‘pürüz’ün ortadan kaldırılması gerekiyor.

Yapılan hesaplamalar şu anda Digitürk'un yüzde 72.57 oranındaki hissesinin 100 milyon doların biraz üzerinde defter değerine sahip olduğunu gösteriyor.

2003 yılının ilk aylarına kadar genelde zarar eden Digiturk, en büyük ortağı durumundaki Yapı ve Kredi Bankası'nın finansal desteği ile ayakta duruyordu. Ancak, özellikle Vestel ile çıkartılan ‘Zap’ adlı ürün sayesinde Digiturk'ün abonesi hızla büyümeye başladı ve 700 bine ulaştı. Abone artışı ile birlikte de şirket artık kár edebilen bir yapıya kavuştu.

NEDEN DIGITURK?

Mehmet Emin Karamehmet'in Digiturk'deki Yapı ve Kredi Bankası hisselerini Turkcell'e neden aktarmak istediği sorusunun yanıtı çok net değil.

Digiturk, Pamukbank'a el konması ve Yapı ve Kredi Bankası'nda Mehmet Emin Karamehmet'in yönetim haklarının elinden alınması nedeniyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) da yakından izleyebildiği, müdahale edebildiği bir şirket durumunda. Bu nedenle, eğer buradaki Yapı ve Kredi Bankası hisseleri Turkcell'e satılırsa, Digiturk Çukurova Grubu'nun tek başına kontrol edebildiği bir şirket halini alacak.

Ayrıca Digiturk'deki Yapı ve Kredi Bankası hisselerinin Turkcell'e geçmesi sonrasında Mehmet Emin Karamehmet'in Digiturk'ü de halka açmayı planladığı veya şirkete yabancı bir ortak almayı planladığı iddia ediliyor.

Digiturk operasyonuyla BDDK taksiti ertelenir mi

MEHMET
Emin Karamehmet'in Digiturk'ün yüzde 72.57'lik hissesini Turkcell'e satma çabası, Karamehmet'in Pamukbank ve Yapı Kredi Bankası için 2004'ün ocak ayı sonuna kadar BDDK’ya yapması gereken ödemeyi erteletme hazırlığı olarak da yorumlanıyor. Karamehmet'in BDDK'ya Yapı ve Kredi Bankası'nın ilk, Pamukbank'ın ise ikinci taksidi olarak yaklaşık 150 milyon dolar ödemesi gerekiyor. Karamehmet'in Digiturk hislelerini satarak 100 milyon dolarlık bir işlem gerçekleştireceği ve bundan sonra da BDDK'dan ödemenin ertelenmesini talep edebileceği belirtiliyor. BDDK yetkilileri ise böyle bir talebin kabul edilemeyeceğini belirtiyorlar.

Piyasalarda merak edilen sorular

TELİASONERA
ile Turkcell arasındaki gerginlik, çeşitli soruların gündeme gelmesine de neden oluyor. Cevabı kamuoyunda, piyasalarda merak edilen ve Radyo Televizyon Üst Kurulu, Telekomünikasyon Üst Kurulu, Bankacılık Düzenleme Denetle Kurumu'nu ilgilendiren sorular şöyle sıralanıyor:

Turkcell'in, ana sözleşmesinde telekomünikasyon dışında yatırımlara yönelinmeyeceği belirtiliyordu. Bu madde değişti mi?

RTÜK'e göre yayın organlarındaki yabancı sermaye payı yüzde 25'i aşamıyor. Digiturk bu kapsama giriyor mu?

Turkcell'in yüzde 37'si TeliaSonera'nın, dolayısıyle yabancı sermayenin elinde. Digiturk'ün Turkcell tarafından satın alınması halinde bu kurumun yüzde 25'i yabancı sermayenin eline geçmiş olmuyor mu?

Çukurova Grubu ile BDDK arasında, Çukurova Grubu'nun ödeme takvimi sözleşmeyle belirlendi. Bu sözleşme sırasında Çukurova Grubu'nun elindeki Yapı ve Kredi Bankası (YKB) hisse senetleri BDDK'ya rehin verildi. BDDK Çukurova Grubu ile imzaladığı sözleşmede ihtiyaç duyulduğu takdirde ilave teminatları isteme hakkını da elde etti. YKB'nin iştirak yapısındaki değişiklikler, şirket alım ve satımları sırasındaki ödemeler bankanın hisse değerini etkiliyor mu? Bu arada oluşan açıklar için BDDK tarafından ek teminatlar alınıyor mu? Halka açık olan YKB'nda, küçük yatırımcının hakları korunuyor mu?

BDDK ile Çukurova arasındaki ödeme sözleşmesinin 27'nci maddesinde, ‘‘Çukurova Grubu. YKB mülkiyetinde bulunan Fintur Technologies BV hisselerinin tamamını ve/veya Digital Platform Hizmetleri A.Ş.'deki hisselerin tamamını devir tarihindeki net defter değerleri üzerinden nakden ve/veya T. Genel Sigorta A.Ş. ve/veya Banque de Commerce et de Placements S.A. hisselerinin defter değeri üzerinden takas etmek suretiyle sözleşme tarihini izleyen bir yıl içinde satın alabilecektir. T. Genel Sigorta A.Ş. hisselerinin YKB'ye devrinden önce, T. Genel Sigorta A.Ş.'nin sahip olduğu YKB hisselerinin Çukurova Grubu tarafından satın alınması halinde bu hisseler üzerine TMSF lehine rehin tesis edilecektir’’ deniliyor. Bu alışveriş sırasında, Digital Platform'un ‘net defter değeri’ ile Genel Sigorta ve BCP'nin ‘defter değeri’ arasında bir fark oluşacak mı? Bu fark nedeniyle Çukurova Grubu elindeki malı yüksek değerle satıp, YKB'nin elindekini düşük değerden alarak, 2004'teki ödemesini karşılayabilir mi?
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı