GeriEkonomi Turkcell ve Telsim, hem KDV hem de vergi cezası ödeyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turkcell ve Telsim, hem KDV hem de vergi cezası ödeyecek

MALİYE Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu, Turkcell ile Telsim'in, lisans devir bedelleri olan 500'er milyon dolar üzerinden yüzde 15 oranında KDV ödemesi gerektiğini belirledi.

İki GSM operatörünün ayrıca, Vergi Usul Kanunu'nda öngörülen ‘ağır kusur’’un karşılığı olan, kayba uğratılan verginin bir katı tutarı kadar da ceza ile ayrıca sözleşme tarihinden bu yana geçen süre için de ‘gecikme cezası’ ödemesi gerektiğine karar verildi.

Hürriyet'in edindiği bilgiye göre Hesap Uzmanları Kurulu'nun, iki GSM operatörü hakkında bir süre önce başlattığı vergi incelemesi tamamlandı. İnceleme sonuçları İstanbul Defterdarlığı'na bağlı Boğaziçi Vergi Dairesi'ne gönderildi.

İTİRAZ HAKKI

Turkcell ile Telsim'in, vergi mevzuatı uyarınca bu karara karşı, vergi mahkemesinde itiraz etme hakkı bulunuyor. O nedenle karar, henüz kesinleşmiş sayılmıyor.

Ulaştırma Bakanlığı, iki GSM operatörü ile lisans devir sözleşmesini Nisan 1998'de yapmıştı. Turkcell ile Telsim'in KDV borcuna esas alınacak tutar, toplam 1 milyar doların, o tarihteki döviz kuru karşılığı TL olacak. Bugün yüzde 17 oranında alınan KDV, vergi yasalarında değişiklik yapılmadan önce yüzde 15 olarak uygulanıyordu.

İki lisans devrinin toplam tutarı olan 1 milyar dolar, o tarihteki döviz kuru üzerinden yaklaşık 245 trilyon liraya karşılık geliyor. Bu tutara uygulanacka yüzde 15 KDV ise yaklaşık 36.7 trilyon lira ediyor.

Hesap uzmanlarının inceleme raporuna göre, iki GSM operatörünün, belirlenen ‘ağır kusur’ nedeniyle, kayba uğratılan vergi kadar da ceza ödemesi gerekiyor. Bu durumda, KDV ile ağır kusur cezasının TL cinsinden parasal karşılığı yaklaşık 73.5 trilyon liraya karşılık geliyor.

Hesap uzmanlarının inceleme raporunda gecikme cezası da öngörüldüğü için, iki operatörün, Nisan 1998'den bu yana en az 24 aylık gecikme cezasını da ödemesi gerekiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle