GeriEkonomi Turkcell satışı dünya basınına nasıl yansıdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turkcell satışı dünya basınına nasıl yansıdı

Bloomberg: İskandinavya’nın en büyük telekom operatörü TeliaSonera, Türkiye’nin en büyüğünü almak için 3.1 milyar ödemeyi kabul etti. Bu rakam, Turkcell’in piyasa değerinin yüzde 15 üzerinde. İsveçli şirket, iç pazardaki durgunluk nedeniyle hızlı büyüyen yabancı ekonomilerde gelişme stratejisine Türkiye’yle devam ediyor. TeliaSonera, Turkcell’i satın alarak abone sayısını 2’ye katlayarak 40 milyona çıkarmış olacak. Uzmanlar, bugüne kadar Turkcell’i satmamakta direnen Çukurova Grubu’nun kararını şaşırtıcı olarak nitelendiriyor.

Financial Times: İsveçli TeliaSonera, Türkiye’nin en büyük GSM operatörü Turkcell’in kontrolünü 3.1 milyarlık anlaşmayla ele geçiriyor. Satın alma için görüşmeler sürüyor. Şirketin önerdiği tutar, Çukurova Grubu tarafından ‘kabul edilebilir’ olarak nitelendirildi.

Wall Street Journal: İsveçli TeliaSonera, Turkcell’in yüzde 64 hissesini satın alıyor. Geçen yılın son çeyreğinde net karının yüzde 22 oranında düştüğünü açıklayan İsveçli şirket, maliyetleri düşürmek için bazı önlemler alacağını bildirmişti. Avrupa’daki pekçok benzeri gibi, TeliaSonera da artan rekabet sonucunda fiyatlarını düşürmek zorunda kalıyor ve gelir seviyesini korumakta zorluk çekiyor.

Associated Press: İsveçli dev TeliaSonera, 23.4 milyon abonesi olan Turkcell’i 3.1 milyar dolara satın alıyor. TeliaSonera’nın CEO’su Anders Igel, Turkcell’in başarılı geçmişine dikkat çekerek, satın almanın her iki şirketin geleceği için de yararlı olacağını söyledi.

Agence France Presse: İskandinav telekom operatörü TeliaSonera, Türkiye’nin en büyük mobil operatör şirketini satın alıyor. TeliaSonera yetkilileri, satışın gerçekleşebilmesi için SPK tarafından onaylanması gerektiğine işaret ederken, satış işlemlerinin 2005 yılının 2’nci yarısında tamamlanmasının beklendiğini belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle