GeriEkonomi Turkcell hisseleri Ziraat’te rehin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turkcell hisseleri Ziraat’te rehin

Turkcell hisseleri Ziraat’te rehin
refid:26920784 ilişkili resim dosyası

TURKCELL’in yüzde 13.8’lik hissesini Alfa Grubu’ndan almak için anlaşan Çukurova Grubu parayı ödedi. Hisseleri geri almak için Ziraat Bankası ile anlaşan Çukurova Grubu, yüzde 13.8’lik Turkcell hisseleri üzerinde Alfa Grubu’nun koyduğu rehini kaldırttı.

Rus Alfa Grubu’na 1.6 milyar dolar ödeme yapılırken aynı hisseler üzerine Ziraat Bankası rehin koydu. Böylece Turkcell’de yıllar süren hisse sahipliği sorunu yeni bir aşamaya geçti.
Turkcell’den Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada Çukurova’nın, Turkcell hisseleri için 1.6 milyar dolarlık ödemeyi Alfa Grubu’na Ziraat Bankası aracılığı ile ödediği yer aldı. Alfa Grubu lehine rehin olan Turkcell hisseleri Ziraat Bankası lehine rehin edildi.

Çukurova Holding’den Turkcell’e gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Grubumuzun Alfa Grubu’na rehinli dolaylı Turkcell İletişim hisselerinin geri alımına ilişkin olarak Ziraat Bankası ile kredi sözleşmesi imzalanmış olup, anılan kredi sözleşmesi tahtında kredi kullanmak suretiyle Privy Council kararına göre Alfa Grubu’na borçlu olunan yaklaşık 1.604 milyar USD, Alfa Grubu’nun banka hesabına yatırılmıştır. Bu suretle, Alfa Grubu lehine rehin kaldırılarak aynı hisseler üzerinde Ziraat Bankası lehine rehin tesis edilmiştir.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle