GeriEkonomi Turkcell’de kartları yeniden dağıtacak karar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turkcell’de kartları yeniden dağıtacak karar

Turkcell’de kartları yeniden dağıtacak karar
refid:21458835 ilişkili resim dosyası

Sermaye Piyasası Kurulun (SPK) dün kurumsal yönetim ilkelerinin belirlenmesi ve uygulanmasına ilişkin tebliğde değişiklik yaptı.

SPK’nın zorunlu kurumsal yönetim ilkelerine aykırı durumlarda, gerekirse ihtiyati tedbir kararı ile birlikte mevzuata aykırılığının tespiti ve işlemlerin iptalini asliye ticaret mahkemesinden talep edeceği belirtildi.

Devreye SPK girecek

Geçen yılın sonunda yayınlanan SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri tebliği, borsa şirketlerine 1 Temmuz’dan itibaren bağımsız yönetim kurulu üyesi şartı getirirken, bankalar için bu süreyi 1 Ocak 2013 olarak belirlemişti. SPK’nın son tebliği en çok Turkcell’i ilgilendiriyor. Temmuz ayına kadar bağımsız üye ataması gerçekleştirmesi gereken ancak ortaklar arası anlaşmazlıklar sebebiyle, henüz bu atamayı gerçekleştiremeyen Turkcell’de yıl sonuna kadar bir çözüm olmazsa devreye SPK girecek.

Temettü bekleniyor

SPK’nın talebiyle mahkemece kararı ile atanacak iki bağımsız yönetim kurulu üyesi, şirket genel kurulunca mevzuata uygun bağımsız üyeler seçilinceye kadar veya haklarında mahkemece yeni bir karar alınıncaya kadar görev yapacak.  Temmuz ayına kadar bağımsız üye ataması gerçekleştirmesi gereken ancak ortaklar arası anlaşmazlıklar sebebiyle bunu gerçekleştiremeyen Turkcell’de şirketin genel kurulunun toplanamaması nedeniyle son iki yılın temettüleri dağıtılamamıştı. Turkcell’in ortakları Rus Altimo ve Çukurova Grubu arasında şirketin yüzde 13.8’inin sahipliğine ilişkin uzun yıllara dayanan bir dava süreci İngiltere’deki Privy Council’de devam ediyor.

Diğer alternatif ön planda

Bu davanın yıl sonu veya 2013 başında sonuçlanması beklenirken, analistler dava sürecinin kapanmasıyla hissedar belirsizliği ve temettü dağıtımı gibi yönetim sorunlarının nihai olarak çözülebileceğini öngörüyordu. Şimdi bir diğer alternatif olarak SPK da ön plana çıktı. Dava sonuçlanmadan iş SPK’ya kalırsa bağımsız üye ortaklık sorunu çözülene kadar Turkcell’de başrolde olacak. Turkcell’de TeliaSonera’nın yüzde 37, Çukurova Holding’in yüzde 13,81, Altimo’nun yüzde 13,22 payı bulunuyor. Çukurova Grubu, halka açıklık oranı yüzde 34,69 olan Turkcell’de, karmaşık ortaklık yapısıyla hakimiyetini sürdürüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle