GeriEkonomi Turkcell, ara bağlantıda sıkıştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turkcell, ara bağlantıda sıkıştı

Turkcell, tartışmalı olan ara bağlantı gelirlerinin paylaşımını belirleyebilmek için Uluslararası Tahkim Merkezi'nde açtığı davada, istediği sonuca ulaşamadı.

Uluslararası Tahkim Merkezi nezdindeki ‘tespit davasında’, Turkcell aleyhine karar çıktı. Böylece, Uluslararası Tahkim Mahkemesi Hakem Heyeti, ara bağlantı gelirlerinin Hazine payına dahil edilmesine karar verdi. Turkcell tarafından Uluslararası Tahkim Mahkemesi nezdinde açılan tespit davasında Hakem Heyeti'nin, ara bağlantı gelirlerinin Hazine payına dahil edilmesine karar verdiği belirtilen açıklamada, karar hakkında süresi içinde her türlü yasal müracaatta bulunulacağı duyuruldu.

Turkcell'in şu sıralarda, ‘Lisans Sözleşmesi Kapsamında Brüt Gelir ile İlgili Uyuşmazlıklar’ başlığı altına toplanabilecek dört ayrı davası bulunuyor. Bu davalar, Lisans Sözleşmesi kapsamında Hazine'ye ödenecek Hazine payının baz alındığı brüt gelir tanımına ilişkin uyuşmazlıklardan kaynaklanıyor.

Turkcell'in, 1 Kasım 2001’de Ulaştırma Bakanlığı, Telekomünikasyon Kurumu ve Hazine Müsteşarlığı aleyhine açtığı bu dava, ara bağlantı gelirlerinin brüt gelir üzerinden yüzde 15 Hazine payına dahil erilmesi yönünde çıkınca, Turkcell davayı kaybetmiş oldu.

Diğer taraftan Turkcell, 30 Haziran 2003 tarihi itibariyle mali tablolarda bu davaya ilişkin olarak anapara ve faiz birlikte 568 trilyon lira karşılık ayırdı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle